Сторінка:I. Rakovskiyy - Nash Vsesvit, Lviv 1927.djvu/5

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цю сторінку схвалено


Така вже вдача кожної людини, що вона цікавиться всім тим, що з нею і кругом неї діється. Цею вдачею людина власне й відріжнюється від звірини, яка поза заспокоєнням своїх найблизших життєвих потреб нічим більше й не цікавиться. Ведені цею природною жаждою знання, люде споконвіку стараються розслідити всі прояви та розяснити всі таємниці природи і таким способом повстали й розвинулися ті численні науки про природу, які сьогодня є справжньою гордістю людського духа. Розуміється, що ми всі не можемо займатися такими розслідами, це є завданням особливих вчених, які мають до цього відповідне знання й потрібні засоби. Та обовязком кожної освіченої людини є: старатись довідатися, до яких остаточних вислідів дійшла нинішня наука; а зновжеж обовязком вчених є: своїх співгорожан, занятих іншою працею, загально-доступним способом повідомити про найважніші й найцікавіші висліди своїх дослідів. Уможливити й облегчити такі взаємини між людьми, що працюють науково і тими, що займаються іншою працею, повинні такі освітні товариства, як ось наша „Просвіта“ і задля цього власне закладаються читальні, видаються відповідні часописи й книжки та уладжуються відповідні відчити й виклади. Завдяки цьому сьогодня кожний чоловік без великого труду може поширювати своє знання та стати розумною, освіченою людиною і вкінці заспокоїти свою, кожному вроджену, цікавість.

А безліч є таких важних питань, якими дуже цікавиться кожна освічена, розумна, людина і певно кожному цікаво знати, як на такі питання відповідають вчені, які тими справами особливо займаються.

До таких важних, а цікавих питань належить також між іншими питання: що таке наш всесвіт і як він збудований? Розясненням і розвязкою цього питання займається від давна особлива наука, астрономія, себто наука про Землю, Сонце, Місяць, зірки й инші так звані всесвітні тіла. Астрономи, себто