Сторінка:Mukhailo Petrenko Zhittja i tvorchist.pdf/11

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
Задивлений у небо України

Від 1841 року, коли було опубліковано перші вірші поета, у сузір’ї української поезії світиться зірка під іменем Михайло Петренко — світиться рівним, хоч, може, й не надто яскравим світлом. Поет обдарував свій народ низкою віршових творів, кілька з яких стали широковідомими народними піснями. Однак такою складалася історія української культури, що життя цілого ряду її діячів було застувано хмарами повсякденно-побутової неуваги, неналежного поціновування, політично-ідеологічного остраху їх сучасників, — і сьогодні, коли видається, що такі хмари із небозводу щезають, примітна постать все ж бачиться не зовсім виразно, в оточенні ще не розвіяної мли загадок та елементарних запитань.

Першим, хто подав відомості про Петренка, був видавець альманаху «Южный русский зборник» ([5], 1848) Амвросій Метлинський. При публікаціях творів кожного з поетів видавець подавав біографічну замітку. Про М. Петренка зокрема мовлено: «Петренко, Михайло Николаевич, родился в 1817 году, и, большею частию, проживал и узнал язык и быт народный в городе Славянске и его окрестностях, Изюмского уезда; окончил курс учения в 1841 году в Харьковском университете, и потом определился на службу по гражданскому ведомству. Кроме напечатанных здесь сочинений написал еще оперу, нигде не напечатанную; — первые же стихотворения его напечатаны в украинском литературном сборнике „Молодик на 1843 год“» ([5], С. 30).

Ця коротка замітка тривалий час — понад сто двадцять років — була практично єдиним джерелом інформації, що стосувалась біографії талановитого поета. У повному (а це всього кілька рядків!) чи й у більш стислому вигляді її наводили історики української літератури (М. Петров, Ом. Огоновський, С. Єфремов, М. Плевако, В. Коряк), укладачі енциклопедій та різних довідників.