Сторінка:Mukhailo Petrenko Zhittja i tvorchist.pdf/18

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

18

Михайло Петренко. Життя і творчість


На початку 40-х років ще один імпульс едиційним проектам харківського літературного співтовариства надає Iван Бецький — студент, що переїхав із Москви і в Харківському університеті завершував свою філологічну освіту. Бецький організовує видання альманаху «Молодик», а саме — випуск двох частин «Молодика на 1843 год» та двох частин «Молодика на 1844 год» (отже, разом чотири випуски; з них три перші з’явилися друком у Харкові, четвертий — у Петербурзі). Випуск альманаху «Молодик на 1843 год. Часть вторая» переважно складався із творів україномовних. Тут, поміж іншими, було здійснено першопублікації поезій Т. Шевченка («Тяжко-важко в світі жити...», «Н. Маркевичу» та «Утоплена»), окремих віршів М. Костомарова, А. Метлинського, О. Афанасьєва-Чужбинського, Я. Щоголева, двох оповідань Г. Квітки-Основ’яненка. У цьому випуску «Молодика» з’явилися друком і нові поетичні твори М. Петренка — «Вечір» («Схилившись на руку, дивлюся я...») та «Батьківська могила» («Покинув нас і нашу матір...»). Перший із названих щойно віршів доповнив уже видрукувані в «Снопі» вірші «Дивлюся на небо...» та «По небу блакитнім очима блукаю...» і склав із ними своєрідний цикл, що згодом одержав назву «Небо».

Склад літературного співтовариства з центром у Харкові з часом зазнає певних змін. Переїздить до Києва М. Костомаров, чомусь замовкає П. Писаревський.

Очевидно, відповідаючи на неодноразові запити О. Корсуна (що вже покинув на той час Харків) про Петренка, П. Кореницький в одному з листів, писаному в селі (лютий 1844 р.), мовить: «О Петренке я уже более полугода не слышу ничего», в іншому (вересень 1844 р.) зазначає: «Петренко наш фантазирует в Харькове и служит в Уголовной Палате; я писал к нему недавно, после же Покрова я надеюсь видеться с ним в Харькове по очень критическим своим обстоятельствам...» ([9], С. 161, 162).

Як можна вичитати із цього листа, Петренко підтримував листовні стосунки з колегами й друзями (принаймні