Сторінка:Mukhailo Petrenko Zhittja i tvorchist.pdf/20

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

20

Михайло Петренко. Життя і творчість


у посаді (з чим насправді погодитись не можна) та пов’язували із розслідуванням діяльності Кирило-Мефодіївського товариства, яке на той час було викрите в Києві, — проте в документах справи цього товариства (виданої академічним Iнститутом історії в Києві у трьох томах 1990 р.) жодної згадки про М. Петренка немає.

За припущеннями, у 1848 р., живучи у Вовчанську, Михайло Петренко одружився. У сім’ї згодом народилося п’ятеро дітей, з них двоє померло в дитинстві, троє — два сини та дочка — дійшли повноліття та зрілого віку ([35], С. 114–118. Детальніше про родинне життя М. Петренка див. у публікованому в цій книзі біографічному нарисі).

Як і у випадку з Вовчанськом, рішенням керівництва М. Петренко був у липні 1849 р. переведений у Лебедин, де до кінця життя служив повітовим стряпчим (чиновник, що здійснює прокурорський нагляд у повіті). На цій службі він одержує наступні чини — титулярного радника, а далі й колезького асесора (відповідав армійському чину майора).

Один з авторитетних дослідників (йдеться про фахового шевченкознавця П. Жура) до 1859 р. відносить гадану зустріч М. Петренка із Т. Шевченком, котрий мандрував тоді Україною. Ця зустріч нібито відбулася в Лебедині, де Петренко мешкав. Відомості про це з’явилися в дослідника після його творчо-наукових контактів у 1973 р. із сім’єю Шептіїв — Костянтином Шептієм, на той час викладачем Уманського педінституту, та його дружиною Наталією, нащадком роду М. Петренка. Сторони обмінялися важливою інформацією, зокрема щодо проходження М. Петренком чиновницької служби (яку використав у своїх публікаціях К. Шептій) та, відповідно, щодо зустрічі Петренка з Шевченком (була надана літературознавцеві Шептіями). «В семье жены К. М. Шептия Натальи Борисовны, правнучки М. Н. Петренко, доныне живут воспоминания об этой памятной встрече», — зазначав дослідник ([23], С. 39). Однак якихось письмових артефактів, що засвідчували б цю зустріч, досі не знайдено.