Сторінка:Mukhailo Petrenko Zhittja i tvorchist.pdf/23

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Задивлений у небо України

23


постоянно о чем-то вздыхает и порывается к небу», — підсумовував свої міркування дослідник ([8], С. 164). Втім, попри відсутність докладного аналізу, важливим було те, що у книзі Петрова творчому доробку Петренка було вділено окремий підрозділ (у розділі «Романтико-художественная украинская литература»), відтак творча постать поета була цілком справедливо позиціонована як самостійний об’єкт історико-літературних досліджень в Україні.

Цілком природно, кращі твори Петренка потрапили до українських поетичних антологій ХIХ–ХХ ст., серед яких — «Антологія руська» (Львів, 1881), «Вік», т. 1 (презентативне видання, здійснене в Києві у 1900–1902 рр. на відзначення сторіччя нового українського письменства), «Українська муза» (К., 1908), антології української поезії, видані за радянських часів; весь поетичний доробок М. Петренка неодмінно входив у збірники творів українських поетів-романтиків.

Особливої згадки варте видання «Вік», яке мало вплив на визначення класичних імен та творів українського письменства. У першому томі цієї тритомної антології вміщено три твори Петренка: «Дивлюся на небо та й думку гадаю...», «Як в сумерки вечірній дзвін...», «Весна, весна, година мила...». Для порівняння: В. Забіла представлений тут одним твором («Не щебечи, соловейку, на зорі раненько...»), М. Костомаров — чотирма, А. Метлинський — трьома.

Агапій Шамрай, котрий висунув концепцію так званої «харківської школи романтиків», відносив Петренка до третього покоління цієї «школи» (цей же дослідник видав у 1930 р. й три томи матеріалів під заголовком «Харківська школа романтиків»; планував до видання й 4-й том, куди мали увійти також твори М. Петренка, проте такий том друком не вийшов). Третє покоління — це ще був далеко не пізній етап у розвитку романтичного напряму в українській літературі. Ще належало з’явитися у 1855 р. збірці О. Афанасьєва-Чужбинського «Що було на серці», у 1862 р. — збірці П. Куліша «Досвітки», ще мав привезти