Сторінка:Pereiaslav.pdf/12

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
ДВІР СТОЛЯРА

Комплекс споруд «Двір столяра»:

Хата перевезена з с. Циблі Переяслав-Хмельницького р-ну, Київської обл. (кін. XIX ст.).

Саж з с. В'юнище Переяслав-Хмельницького району Київської області (кін. XIX ст.). Пам'ятка місцевого значення. Будівлі перевезені та встановлені на території Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини.

Історична довідка. Хата збудована в кінці XIX ст. у с. Циблі Переяславського повіту Полтавської губернії. Демонтована, перевезена і встановлена на території музею в 1972 році. Хата типу: хата + сіни +прихатня комора + хатина. В хатині розміщена майстерня. Тут знаходяться знаряддя праці та інструменти майстра.

Саж збудований в кін. XIX ст. в с. В'юнище Переяславського повіту Полтавської губернії місцевими майстрами. Перевезений, встановлений та реконструйований на території двору столяра в 1971-1972 рр. Зрубна будівля невеликих розмірів, використовувалася для відгодівлі свиней.

Сучасне цільове призначення: Первісне: хата – житлове, саж – господарське. Сучасне – культурно-просвітницьке, туристсько-екскурсійне. На даний час хата та саж є експозиційною одиницею Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав».

Місце знаходження об'єкта: Київська область, м. Переяслав-Хмельницький, вул. Літописна, 2, Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини.


Список літератури:

1. Махінчук М.Г. Переяславський скарб: Документальна повість / Післямова І.Ф. Драча. – К.: Молодь, 1989. – 200 с.: іл.

2. Михайло Іванович Сікорський: творець історії й хранитель часу: колективна монографія, присвячена 90-річчю з дня народження М.І.Сікорського. – Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав». – 2013. – 504 с.

3. НІЕЗ «Переяслав». Фонди. Основний фонд збереження. Група «Етнографія».

4. Путівник «Переяслав. Місто музеїв». НІЕЗ «Переяслав», 2010. – 99 с.


Зав. НДФ МНАП ________ М.В.Шкіра