Сторінка:Pereiaslav.pdf/14

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
КРАМНИЦЯ-КОМОРА З С. ДЕНИСИ ПЕРЕЯСЛАВ-ХМЕЛЬНИЦЬКОГО
РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ.

Знаходиться на території Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав».

Ця господарча споруда була збудована у 90-х роках ХІХ ст. місцевими майстрами с. Дениси Переяславського повіту Полтавської губернії. Вона призначалася для розміщення, зберігання та реалізації продуктових і господарських товарів першої необхідності, а також для зберігання запасів зерна. Спочатку будівля належала заможному селянину, а після 1917 р. перейшла у підпорядкування місцевої сільської ради. У 30-х роках ХХ ст. комора була перевезена на територію колективного господарства с. Дениси і використовувалась у якості складського приміщення для зберігання продуктів.

1976 року споруда була перевезена та встановлена на території базарної площі Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини. Являє собою рублену будівлю із тесаних дубових брусів з «лишком». Вінця зрубу ретельно припасовані. У плані споруда прямокутної форми, складається з двох частин: відкритого ганку-навісу, що спирається на чотири фігурні стовпці та однокамерного закритого приміщення. Обидві частини під одним двосхилим дахом на кроквах, фронтони дерев’яні. Комора вкрита «бляхою». Фронтон та проміжки між стовпами вгорі прикрашені наскрізною різьбою. Стовпи посередині також оздоблені різьбою.


Архівні матеріали: Фонди НІЕЗ «Переяслав». Інвентарна група «Пам’ятки архітектури»/ – № 65-Г.


Список літератури: 1. Жам М.І. Від інтер’єру житла до музею просто неба (спогади) / Архів Жам О.М.

2. Іщенко Є.Ф. До проекту першого на Україні Переяслав-Хмельницького етнопарку – музею просто неба / Особистий архів Козій Г.І.

3. Махінчук М.Г. Переяславський скарб: Документальна повість / Післямова І.Ф. Драча. – К.: Молодь, 1989. – 200 с.: іл.


Завідувач науково-методичного сектору охорони культурної спадщини

Іваненко А.О.