Сторінка:Pereiaslav.pdf/15

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
КРАМНИЦЯ (ЛАВКА) З С. ГЛАНИШІВ
ПЕРЕЯСЛАВ-ХМЕЛЬНИЦЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Крамниця знаходиться на території Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав».

Ця громадська споруда, призначена для розміщення, зберігання та реалізації продуктових та господарських товарів першої необхідності, була збудована у кінці ХІХ ст. сільськими майстрами с. Гланишів Переяславського повіту Полтавської губернії. Вона належала місцевому купцю, а після 1917 р. перейшла у підпорядкування місцевої сільської ради. У 30-х роках XX ст. у ній функціонував магазин сільської кооперації. 20 серпня 1974 р. споруда була демонтована, перевезена та встановлена на території базарної площі Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини.

Будівля збудована у зруб «з лишком». Фасад складений із пиляних плах, решта стін – тесані колоди. У плані споруда прямокутної форми, встановлена на кам’яних брилах.

Складається з двох частин: відкритого ганку-навісу, що спирається на чотири стовпці та однокамерного закритого приміщення. Обидві частини під одним чотирисхилим дахом, вкритим металом «в замок». Освітлюється двома вікнами на чотири шибки: одне влаштоване з чола, друге на правому причілку. На обох причілкових стінах – по душнику. Підлога дощана.


Архівні матеріали: Фонди НІЕЗ «Переяслав». Інвентарна група «Пам’ятки архітектури». – № 65-В.

Список літератури:

1. Жам М.І. Від інтер’єру житла до музею просто неба (спогади) / Архів Жам О.М.

2. Іщенко Є.Ф. До проекту першого на Україні Переяслав-Хмельницького етнопарку – музею просто неба / Особистий архів Козій Г.І.

3. Махінчук М.Г. Переяславський скарб: Документальна повість / Післямова І.Ф. Драча. – К.: Молодь, 1989. – 200 с.: іл.


Завідувач науково-методичного сектору охорони культурної спадщини

Іваненко А.О.