Сторінка:Pereiaslav.pdf/16

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана


КРАМНИЦЯ (ЛАВКА) З С. СОСНОВА ПЕРЕЯСЛАВ-ХМЕЛЬНИЦЬКОГО
РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Крамниця (лавка) знаходиться на території Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав».

Ця громадська споруда, призначена для розміщення, зберігання і реалізації продуктових та господарських товарів першої необхідності, була збудована у кінці XІX ст. майстрами с. Соснова Переяславського повіту Полтавської губернії. Вона належала сільському купцю, а після 1917 р. перейшла у підпорядкування сільської ради. У 30-х роках XX ст. у ній був розміщений магазин сільської кооперації. 1974 року була демонтована, перевезена та встановлена на території ярмаркового майдану Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини.

Являє собою будівлю, складену в зруб (простий замок з короткими випусками) із дуже широких пиляних плах. У плані споруда прямокутної форми, складається з двох частин: відкритого ганку-навісу, що спирається на чотири стовпці та однокамерного закритого приміщення. Обидві частини під одним чотирисхилим дахом, вкритим «бляхою» «в замок». На кам’яних опорах. Двері дерев’яні двопільні на залізних завісах, що переходять у скоби для замків, посередині обладнані металевою пластиною (штабою). Освітлюється одним вікном з чільного боку. Віконниці двопільні на металевій штабі. Верхній наличник вікна оздоблений ромбовидним орнаментом. Підлога дощана. Стеля виготовлена з шалівки.


Архівні матеріали: Фонди НІЕЗ «Переяслав». Інвентарна група «Пам’ятки архітектури». – № 65-Д.


Список літератури:

1. Жам М.І. Від інтер’єру житла до музею просто неба (спогади) / Архів Жам О.М.

2. Іщенко Є.Ф. До проекту першого на Україні Переяслав-Хмельницького етнопарку – музею просто неба / Особистий архів Козій Г.І.

3. Махінчук М.Г. Переяславський скарб: Документальна повість / Післямова І.Ф. Драча. – К.: Молодь, 1989. – 200 с.: іл.


Завідувач науково-методичного сектору охорони культурної спадщини

Іваненко А.О.