Сторінка:Pereiaslav.pdf/17

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана


КРАМНИЦЯ (ЛАВКА) З С. ЯРЕШКИ БАРИШІВСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Знаходиться на території Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав».

Ця громадська споруда, призначена для розміщення та продажу різноманітних товарів першої необхідності, була збудована у кінці ХVІІІ ст. у селі Ярешки Переяславського повіту Полтавської губернії. Вона належала сільському купцю, а після 1917 р. перейшла у підпорядкування сільської ради. У 30-х роках XX ст. у ній був розміщений магазин сільської кооперації. У вересні 1975 року була демонтована, перевезена та встановлена на території ярмаркової площі Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини.

Крамниця (лавка) являє собою рублену будівлю з дубового брусся, в’язаного в замки з короткими випусками («з лишком»). На кам’яних опорах, однодільна. Два верхні вінці зрубу винесені назовні, за рахунок чого утворений вузький піддашок, підтримуваний з боків двома підкосами (кронштейнами), які розміщені і закріплені під кутом до передньої стіни. Піддашок прикрашений різьбою по дереву (підкоси декоративно оформлені). З чола по центру влаштовані дерев’яні двері, з обох боків від яких розташовано по одному великому вікну з залізними однопільними віконницями, що обладнані металевими смугами (штабами). З метою унеможливлення несанкціонованого проникнення в приміщення двері також оббиті металом та мають потрійні штаби (шпуги). Підлога і стеля дощані. Дах чотирисхилий, критий покрівельним залізом.


Архівні матеріали: Фонди НІЕЗ «Переяслав». Інвентарна група «Пам’ятки архітектури». – № 65-Б.

Список літератури:

1. Жам М.І. Від інтер’єру житла до музею просто неба (спогади) / Архів Жам О.М.

2. Іщенко Є.Ф. До проекту першого на Україні Переяслав-Хмельницького етнопарку – музею просто неба / Особистий архів Козій Г.І.

3. Махінчук М.Г. Переяславський скарб: Документальна повість / Післямова І.Ф. Драча. – К.: Молодь, 1989. – 200 с.: іл.


Завідувач науково-методичного сектору охорони культурної спадщини

Іваненко А.О.