Сторінка:Pereiaslav.pdf/4

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
ГАМАЗЕЙ З С. НЕЧИПОРІВКА ЯГОТИНСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Знаходиться на території Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав».

Ця господарча споруда була збудована на початку ХІХ ст. місцевими майстрами с. Нечипорівки Переяславського повіту Полтавської губернії. Вона знаходилася у дворі селянина-середняка та призначалася для зберігання зерна, борошна та іншого збіжжя. У червні 1975 р. будівля була перевезена та встановлена на території Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини.

Гамазей являє собою однокамерну споруду, стіни якої складені в зруб із соснових пиляних плах та обв’язані вертикальним гребінцем. Бокові стіни зверху та знизу містять врізні вентиляційні віконця. Дах двосхилий, покритий хвилястим азбестоцементним листом.

Довгий повздовжній коридор ділить споруду на дві частини, в яких влаштовані засіки.

Підлога дощана. Нижній зруб споруди розташований на каменях. Споруда має двоє дверей, розташованих на протилежних торцевих стінах. Біля кожних дверей побудовані дерев’яні ганки. Дах двосхилий покритий хвилястим азбестоцементним листом, спирається на чотири стовпці.


Архівні матеріали: Фонди НІЕЗ «Переяслав». Інвентарна група «Пам’ятки архітектури». – № 68.

Список літератури:

1. Жам М.І. Від інтер’єру житла до музею просто неба (спогади) / Архів Жам О.М.

2. Іщенко Є.Ф. До проекту першого на Україні Переяслав-Хмельницького етнопарку – музею просто неба / Особистий архів Козій Г.І.

3. Махінчук М.Г. Переяславський скарб: Документальна повість / Післямова І.Ф. Драча. – К.: Молодь, 1989. – 200 с.: іл.


Завідувач науково-методичного сектору охорони культурної спадщини

Іваненко А.О.