Сторінка:Pereiaslav.pdf/5

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана


ГАМАЗЕЙ З С. ПРИСТРОМИ ПЕРЕЯСЛАВ-ХМЕЛЬНИЦЬКОГО Р-НУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛ.

Гамазей знаходиться на території Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав».

Ця господарча споруда була збудована сільськими майстрами с. Пристроми в 1887 р. та призначалася для зберігання зерна, борошна та іншого збіжжя.

У грудні 1963 р. дирекцією місцевого радгоспу ім. Черняхівського будівля гамазею була передана до Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини і наступного року була встановлена на його території. Вона стала одним із перших експонатів музейної експозиції просто неба.

Цей гамазей являє собою однокамерну споруду, стіни якої складені в зруб із соснових пиляних плах. Вінця зрубу обшиті дошками. Стіни зверху та знизу містять вентиляційні віконця. Дах чотирисхилий, покритий бляхою. Довгий повздовжній коридор ділить споруду на дві частини, в яких влаштовані засіки. Підлога дощана. Нижній зруб споруди розташований на каменях. Споруда має двоє дверей, розташованих на протилежних торцевих стінах. Біля кожних дверей побудовані декоративні дерев’яні ганки.


Архівні матеріали: Фонди НІЕЗ «Переяслав». Інвентарна група «Пам’ятки архітектури». – № 17.

Список літератури:

1. Жам М.І. Від інтер’єру житла до музею просто неба (спогади) / Архів Жам О.М.

2. Махінчук М.Г. Переяславський скарб: Документальна повість / Післямова І.Ф. Драча. – К.: Молодь, 1989. – 200 с.: іл.


Завідувач науково-методичного сектору охорони культурної спадщини

Іваненко А.О.