Сторінка:Poet romantyk Mykhaylo Petrenko Tvory ta materialy.pdf/4

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

4

Твори. Критичні та історико-літературні матеріали

ВІД РЕДАКТОРА

Увазі читача пропонується збірник критичних та історико-літературних матеріалів, присвячених життю й творчості Михайла Миколайовича Петренка. Першу частину збірника складає передрук усієї відомої на сьогодні літературної спадщини М. Петренка у новій науково-критичній редакції. Друга частина — власне, і є збірником зазначених матеріалів, які в переважній більшості містять інтерпретацію творчості поета, його найбільш відомих творів.

Михайло Миколайович Петренко — помітний учасник українського літературного процесу першої половини XIX століття, один із найбільш яскравих представників романтичного напряму в поезії. В літературних колах з ентузіазмом було сприйнято його твори, зокрема ті, що згодом склали цикл «Небо», одна з цих поезій — «Дивлюся на небо, та й думку гадаю…» — невдовзі по опублікуванню знайшла музичний супровід, пішовши в народ як широко відома пісня. Вагомі художні достоїнства мають поетичні цикли М. Петренка: уже зазначений — «Небо» та «Слов'янськ», ряд інших віршів. У царині поезії М. Петренко заявив себе як один із найбільш талановитих сучасників Т. Шевченка, який незалежно від великого поета по-своєму пробував розбудовувати лінію суб'єктивно-особистісного вираження у ліриці, а у тих творах, де набуток Шевченка виступав чинником літературного впливу, — належав до продовжувачів найбільш новаторського його напряму. Минулого року дослідниками було віднайдено і вперше опубліковано драматичний фрагмент, що вийшов з-під пера М. Петренка, — першу дію п'єси «Найда». М. Петренко намагається вивести дію п'єси поза традиційне для того часу простонародне середовище, в міру інтелектуалізувати діалог. Твір відзначається виразною поетичністю, що підсилена рідкісним у драматичних українських творах тієї пори оригінальним віршовим викладом.

Пропонований збірник продовжує вже усталену й тривалу традицію українського літературознавства. Так, виданням збірників критичних та історико-літературних матеріалів супроводжувалося вивчення творчості українських класиків Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки. Не можна не звернути увагу на нещодавній вихід у світ першого тому нового ґрунтовно упорядкованого збірника «Тарас Шевченко в критиці» (К., 2013), продовження якого