Суспільна будова/Гурти (Мовні, земляцькі, маєткові, ріжноправні)

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку

II. Гуртування:

1. Мовне (лінгвістичне): люде, що розмовляють однією мовою, солідаризуються про сутичках з иншими мовними гуртуваннями. В сполученні мовних з територіяльними і державними гуртуваннями витворюється верства (складна скупина), що називається нацією. (Про це далі).

Мовні гурти неорганізовані і проміжні, близчі до закритих. Грають незвичайно важну роль в суспільстві.

Натуральна основа для утворення суспільства.

2. Земляцтва — гурти, що виникають в наслідок ріжних територіяльних умов (при стихійних нещастях, при розподілі господарських вигод, напр. при будові залізниць, шкіл, фабрик, адміністративних осередків і тп. завжде утворюються територіяльні гурти або земляцтва, що змагаються між собою і дуже солідарні в нутрі себе).

Це гурти — значить неорганізовані і проміжні (близькі до відкритих).

3. Маєткові гуртування: бідні, заможні, багатирі — хто не знає цих гуртів? Вони неорганізовані, майже закриті, внутрі солідарні, поміж собою перебувають в постійній боротьбі. їхньою боротьбою наповнене суспільне життя.

4. Ріжноправні гурти, що одріжняються ріжним рівнем прав: від безправних до привілейованих. Як і попередня категорія — перебувають у безупинній боротьбі між собою, солідарні внутрі себе. їхня боротьба наповнює життя. В більшости неорганізовані і майже закриті. Бурхлива зміна цих гуртувань відбувається підчас революцій.