Суспільна будова/Розшарування скупини

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
5. Розшарування скупини.

Від верстов, яко складних скупин, рішучо треба одріжкяти суспільні шари. У нас »верствами« на жаль називають якусь неясну масу людей, що швидче підходить під поняття суспільної кляси або професії. Як ми бачили, верствами науково називаються всі складні сполучення (або кумулятивні сполучення). Каста, нація і кляс — це є лише своєрідні верстви, окремі типи верстов, а не всі верстви.

Але візьмімо, наприклад, просту чи складну якусь скупину та погляньмо, як вона збудована. Наприклад, партія. її будується так: на чолі партії стоять вищі керуючі органи — центральний комітет, секретаріят, ріжні бюра, комісії (редакційна, контрольна, фінансова, культурно-просвітна і ин.). Це так званий керуючий шар. Під ним ріжні краєві, повітові, районні комітети з їх органами — це буде іііар підлегло-керуючий; під ним шар підлеглий — рядове членство. Під ним ще один шар — прихильників. Ось так ми нарахували в партії аж 4 шари, а коли-б повели аналізу (розбір) далі, то відкрили б ще якісь прошарки.

Кожна організована скупина (проста чи складна) в суспільстві розкладається сама в собі на шари, цеб-то частини, ніби положені одна над другою. Що низчий шар, то меншу свободу руху мають його члени.

Неорганізовані гурти (маси, юрби, стовпища) шарів не мають, бо у їх нема керуючих осередків і розподілу обов'язків.

Часто в літературі роблять штучне означення верстов: візьмуть керуючі шари всіх важніших скупин і кажуть »керуюча верствам В такому розумінні вживають поняття »верстви« теперішні українські публіцисти і політики, безбожно плутаючи що-разу поняття: то вони говорять про селянську верству, то селянський шар, то керуючу і підлеглу верству. Ось тому нам треба установить ясність: шар — то є частина однієї скупини, керуюча, підлегла чи проміжня частина тієї самої скупини. Тоді як верства є складна скупина взагалі, а суспільна кляса чи нація — це своєрідні типи складних скупин чи верстов.