Східний світ/1928/2/Народні течії у вірменській книжковій ілюстрації
◀ Мистецтво кавказьких брондзових історичних блях | Східний світ Народні течії у вірменській книжковій ілюстрації |
Рештки культури татар золотої орди на україні ▶ |
|
Е. НІКОЛЬСЬКА
Найдавніша книжкова ілюстрація Вірменії (X-XI вік) поруч з рисами візантійськими та сірськими має цілий ряд цілком індивідуальних особливостів, що є наслідком місцевої переробки візантійських та сірських мистецьких традицій.
Зміцнення впливу Візантії утворює в Вірменії школи ілюстраторів, що працюють на замовлення феодалів, тримаючись класичних візантійських (констянтинопольських) традицій.
Старі традиції X-XI віків, одначе, не усуваються зовсім цією „візантійською“ течією й зберігаються на протязі багатьох віків, але не в рукописах відомих митців, а в народній творчості.
Рукописи початку XIV в. майстра Ховсіяна, яко представника народнього мистецтва, що зберегло національні традиції X-XI віків.
Рукописи 1224 року, вкладка Хохбаклонец, яко представника впливу народньої течії на ілюстрацію рукописів — законів феодалів.
Рукописи майстра Ованеса з Гізона (початку XV в.) й риси національної народньої творчости в них.
Инші рукописи XV-XVI віків з рисами національної народньої творчости.
Ця робота перебуває в суспільному надбанні в Україні. Ця робота перебуває в суспільному надбанні в Україні, тому що вона опублікована до 1 січня 1969 року і її автор (якщо він відомий) вмер раніше цієї дати. Підстава стаття 493 Цивільного кодексу УРСР, якою було встановлено, що авторське право діє протягом життя автора та 25 років після його смерті, рахуючи з 1 січня року, який настає за роком смерті автора та Закон України про авторські й суміжні права від 1993 року, який розширив термін дії копірайту з 25 до 50 років з 1994 року. Українська або радянська робота, що перебуває в суспільному надбанні в Україні, відповідно до цього правила, перебуває в суспільному надбанні у США тільки в тому випадку, якщо вона була такою в Україні на 1996 рік, тобто опублікована до 1969 року і її автор вмер до цієї дати, і авторські права не були зареєстровані в США. (Це спільний ефект дії Цивільного кодексу УРСР, Закону України про авторські й суміжні права від 1993 року, приєднання України до Бернської конвенції в 1995, і закону США 17 USC 104A із критичною датою 1 січня 1996 року |