Як жив український народ/Де живуть Українцї і кілько їх

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Де живуть Українцї і кілько їх.

Як піде наш чоловік, скажемо з Харківщини в Полтавщину, а тодї в степи на заробітки, аж до Херсону й Одесу, то скрізь він зостріне своїх людей, що так говорять як і він. Нехай він завернеть ся назад, піде Київщиною, Волиню, Подїлям, Чернигівщиною, — знову скрізь він побачить, що робочі люде говорять такою мовою, як і він, — де-неде хиба в чому відміна буде, а то все однаково — подібно зовсїм до того, як отут, у сїй книжцї, написано. Отож на всїм сїм просторі живе все один наш народ.

Земля, на якій він живе, зветь ся Україна, а народ зветь ся Українцї, і говоримо україньскою мовою.

Земля наша Україна велика. Починаєть ся вона від Карпатских гір та іде аж до Дону; а з північного краю починаєть ся від пинских лїсових болот, що по річцї Прип’ятї, та тягнеть ся геть аж до Чорного моря. По цїй землї течуть гарні і великі ріки: найбільша Днїпро, відтак Днїстер, Буг, Дінець, Кубань та инші. Південні краї нашої землї обполїкує Чорне Море. Є тут багато великих і малих міст: найголовнїще і найкраще — Київ над Днїпром, відтак Львів, Чернівцї, Кам’янець, Житомир, Чернигів, Харків, Полтава, Катеринослав, Херсон, Одеса, Катеринодар та богато инших. Усього землї нашої України 13 з половиною тисячів квадратових миль, або, як простїще сказати, — коло 70 мілїонів фалеч. Народу вкраїньского живе на тій землї більше як 31 мілїонів.

Земля україньска хоч уся при купі, та подїлена між двома царствами. Найбільша частина її під Росиєю, і живе на росийскій Українї 27 мілїонів нашого народу в отсих вісьмох ґубернїях: Чернигівскій, Київскій, Полтавскій, Харківскій, Катеринославскій, Херсоньскій, Волиньскій, Подільскій та в частинах ще оцих одинацятьох ґубернїй: Таврійскої, Басарабскої, Люблиньскої, Сїдлецкої, Гродненьскої, Минскої, Курскої, Боронізької, Доньскої, Ставропільскої та Кубаньскої.

Друга велика частка україньскої землї під Австро-Угорщиною. Тут україньский народ живе зараз за росийскою межею, в східній Галичинї, на східній Буковинї та на карпатскім Підгірю. Живе його там мілїонів з чотири. Опріч того, україньскі люде виселяли ся з свого краю і живуть по всяких инших місцях Росиї, а поза Росиєю живуть Українцї в Румунїї, в Туреччинї, в Америцї та по инших місцях.