Сторінка:Василь Доманицький. Словарик. Пояснення чужих та не дуже зрозумілих слів. 1906.pdf/14

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Аккорд — коли скільки голосів (не меньше, як три), — чи то людських, чи на інструменті якому — бренять згідно, гарно, до-ладу.

Аккуратний — точний, старанний, пильний.

Аксіома — така правда, що про неї немає чого й сперечатися, напр.: два та два — чотири, а не п'ять.

Акт — 1) подія, справа, дія; 2) офіціяльний (урядовий) папір, що свідчить про чієсь право або про обов'язки; 2) історична дія або історичний документ (напр.: універсал, маніфест); 3) в театрі актом зветься дія, — напр.: комедія у 3 актах або діях.

Актѝв — чиє небудь добро: гроші, векселі, машини, будівлі, землі, не торкаючись довгів, які може єсть. Коли одкинути од активу пассив (див. це слово) — то знати буде, що̀ справді є у когось.

Активний — діяльний, — наприкл.: брати в якому ділі активну участь; активна боротьба: — коли на мене хтось напав, то я виступаю проти нього активно (напр. із зброєю, з рушницею, або що). В противність до слова активний — говориться пассивний (див. це слово). Виборче право, наприклад, буває активне і пассивне. Активне — коли громадянин сам вибірає виборніх в Думу чи парламент (див. це слово), а пассивне — коли він має право бути обраним. Звичайно водиться так, що громадяне мають і одне й друге право.

Акушерка — баба повитуха, але така, що на те вчилася та має права̀.

Акциз — непрямий податок на те, що здобувають та продають у державі приватні (частні) люде. У нас акциз накладають на гас (карасин), сахар, горілку, спирт, вино, тютюн, сірники, пиво, мед, дріжчі, і цей податок платять ті, що ці речі потребляють.

Акціонерне товариство або „компанія“ — таке промислове товариство, в якому гроші (паї) складають товариші і кожен товариш тілько за свою пайку й