Сторінка:Грушевський М. Ілюстрована історія України. 1921.djvu/451

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

і иньшу старшину. Богато приставало до нього особливо двірських козаків та Волохів, з котрих набирали собі двірські роти тутешнї пани. Зібравши значне військо, Верлан почав з ними робити походи, з початку по Браславщинї, руйнував оселї панські та жидівські, підіймав людей та казав їм присягати на підданство царицї. З Браславщини перейшов на сусїднє Поділє, тут чинив теж саме, потім перейшов на Волинь, погромив в кількох стрічах невеличкі польські віддїли й своїми загонами сягав уже в околицї Камінця і Львова, здобув Жванець і Броди.

347. Мотронин монастир, з котрого пішла Колїївщина.

Але в сїй хвилї урвали ся ті полїтичні обставини, що сприяли розвою повстання. Московське військо лїтом 1734 р. здобуло Ґданськ, Станислав утїк за кордон, пани з його партий піддавали ся Авґустови Саксонському і першим дїлом просили московське військо, щоб уже їх не громило, а помогло вгамувати селян. Московським начальникам тепер повстання не треба було, і московські війська, що кілька місяцїв перед тим закликали людей до повстання, почали тепер разом з панами їм „гамувати“ — ловили, відставляли до суду, а котрі противили ся — тих побивали. За помічю московського війська панам удало ся дуже скоро змусити своїх підданих-селян до послушности. Побачивши, що надїї на Москву були марні, селяне й козаки переважно піддавали ся своїм панам; богато одначе знаходило ся таких, що не хотїли вертати ся в неволю і разом з ватажками тїкали на Запороже або за волоську границю та пізнїйше з гайдамаками приходили знову громити Поляків.

Такого воєнного народу за се повстаннє поробило ся богато і вони потім зза границї, а особливо з Запорожа та зимовників запорозьких в дальших роках раз у раз чинили сильні напади на правобічну Україну, на панські двори та замки. Так в 1735 і 1736 рр. великого страху на Поляків навели напади ватажків Гриви, Медвідя, Харька і Гната Голого, що здобували міста, місточка й замки, та чинили росправу з ріжними зрадниками, що покаявши ся з попереднього повстання, пристали до панів і тепер воювали з гайдамаками. Найбільш вражіння зробила гайдамацька кара, вчинена над одним з таких зрад-