Сторінка:Даніель Дефо. Робінзон Крузо (1919).pdf/171

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
— 172 —

них роботах. Взаїмно учили ся ми оден від одного богато річей. Пятниця вмів прегарно плести мати з волокон дерева так густі і нїжні, що й на одежу могли бути пригожі, тим більше, що ізза легкости не пекли, як суконні або дрелїхові. З волокон кокосового оріха скручував сильне мотузє, а з пряжі деяких ростин умів вязати мистедкі сїти на рибу. Був також майстром в виробі прегарних річий з каміня, мушлї і костий. Від него переймив я дещо й зі штуки кухарскої. Так приміром вивчив він мене печи цїле молоде козеня скорше і смачнїйше, чим на ріжнї. Робив се так: Викопавши доволї глубоку ямку, виложив єї верствами сухого дерева і плоских каменїв. Те дерево запалював. Відтак подержав хвилину козеня над огнем, щоби шерсть обсмалити, а опісля зішкробав єї острою мушлею так чисто, неначе кипятком попарив. По сїм розрізав зьвіря в поперек і винимав тельбухи. За той час дерево в ямі спалило ся на уголь, а плити розпекли до жару. Митю викинув їх Пятниця з ями, виложив дно розпеченим камінєм, вкрив листями кокосу, положив на них справлене зьвіря, а накинувши зверхи знову листя, засипав усе рештою розпеченого каміня і землею. По часови було козля готове, а печеня з него вкуснїйша і мякша, чим печена на ріжнї.

Від Пятницї навчив ся я також з упечених зерен какао[1] котре тут росло, приладжувати дуже здорову й поживну страву. А що я радо робив усе нові дослїди, так утовк я раз припалені зерна між двома камінями, всипав навгад мілкий порошок в молоко і поставив усе те на огонь. По часови покушав я зварену страву і пізнав з радісним зачудованєм, що се нїчо друге, тільки прегарна шоколяда.

Тепер, коли було нас двох, усяка робота ішла скорше і жвавійше. Могли ми проте подумати не тільки про заспокоєне найперших потреб житєвих, а і про прикрасу того житя. Зараз з весною заняв ся я розширенєм мого городця. Подїлив єго на правильні загони, поперетинав рівними доріжками, засадив довкола живий пліт з опунций, поробив тїнисті бесїдки і шпалєри. Одну часть города призначив на варива, другу на дерева овочеві, іменно: цитрини, кокоси, і какао — третю наконець засадив кукуру-


  1. Богатий какаовець (Theobroma Cacao), деревце посвоячене слизам і липам. Росте в полуди. Америцї. Доходить до 12 м. висоти. Овоч єго огірковатий, містить в мясівцї до 40 великих насінь, богатих в товщ і муку.