Сторінка:Кащенко Адріан. Великий Луг запорожський. 1917.pdf/27

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

сього острову і на дні Дніпра навкруг нього ще й у наші часи люде знаходять всяке військове знаряддя: зброю, гармати, човни і навігь кораблі. Найбільше ті речі стосуються до часів Запорожжя, але чимало є й з часів більше давніх[1]).

Починаючи з середини XVI віку і до останньоі чверти XVIII сторіччя, себ то більше двох віків, Острів Хортиця був власністью Війська Запорожського.
План голови остр. Хортиці[2]).
У роках 1552—1557 гетьман Вишневецький стояв на Хортиці не тільки з запорожцями, а ще й з городовими українськими та підвладними Москві Путівльськими козаками. Через те побудовані ім на Хортиці городки захопили землі далеко більше, ніж звичайно осягала запорожська Січ, і були роскидані по всій північній половині острову. Вишневецький мав широкі заміри: він намагався

  1. Докладніше про це дивись у книжці Д. І. Яворницького „Запорожье“ Ч, І, стор. 238.
  2. Пояснення: 1) Запорожська Січ і церква часів Сагайдачного; 2) Окопи часів князя Вишневецького; 3) Шанці російськ. з часів походів Мініха; 4) Мала Хортиця з окопами часів Сагайдачного; 5) Три скелі „Стовпи“; 6) Дві скелі „Стоги“; 7) Дурна скеля; 8) Середня скеля; 9) Дубовий острів; 10) Вшива скеля; 11) Сучасне село Вознесенка; 19) Царська пристань; 13) Верхня Хортиця; 14) Кичкас, де був татарський перевіз; 15) Міст залізниці у наши часи.