Сторінка:Кордуба Мирон. Історія Холмщини й Підляшшя. 1941.pdf/7

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

середущого Вепра найдено такий гріб в Наленчові біля Люблина. Замітимо, що приявність них гробів нічим не зазначена на поверхні землі, тому найти їх на рівнині вдасться лише припадково; на узбіччях подільських ярів відслонюють їх деколи обсуви землі, тому там стверджено їх більшу кількість.

Як бачимо, посуда подибувала у скриневих гробах є, зовсім відмінна від гребіневої кераміки. Різниця між ними така велика, що годі думати, щоб оба роди посуди були витвором цього самого населення. Скриневі гроби та кулисті амфори часто-густо находяться в північній та сере­дущій Німеччині і вважаються за рису питому т. зв. нордійській культурі. Супроти цього приходиться прийняти, що одно з племен нордійської культури, пересуваючися на південний схід, зайшло на західно-українські землі і заволоділо населенням гребіневої кераміки. Це племя прибуло мабуть із побережжя Балтійського Моря; на цс вказують бурштинові прикраси тамошнього походження, які деколи попадаються в скриневих гробах. На підставі деяких рис учені установляють час істнування культури скриневих гробів на наших землях приблизно на IV-те та першу половину III-го тисячоліття пер. Хр.

Кургани.Крім скриневих гробів появляються вже в новокамяній добі гроби з насипами на верху, т. зв. курганами. Ці насипи тепер низькі. Вони здебільша не досягають навіть метра висоти і мають копулястий або приплощений вигляд. Очевидно, в давнину були значно вищі і стіжковаті. Виступають переважно в долинах рік, поодиноко або цілими громадами, творячи великі цвинтарища. Курганові могили зустрічаймо на всіх просторах східньої Европн, від Сяну й середущої Висли аж по Вол­гу, від побережжя Чорного Моря аж по північну Чернигівщину. їх рахують на сотки тисяч, з яких досі вдалося розслідити тільки дрібну частину. Походять із різних ча­сів, від новокамяної аж до історичної доби, та належать до різних культур. Означення їхнього походження на під­ставі зовнішнього вигляду, як це пробували деякі вчені (Гамченко), неможливе вже хочби тому, що в однім кургановім гробі находимо часто кілька похоронів із різних часів. Лише подрібннй розслід інвентаря кожного гробу може дати підставу визначити його походження. Кургани