Сторінка:Стрільчук Гіпноза та навіяння і значіння їхнє для людини 1926.pdf/33

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Часом при гіпнотизуванні досить буває монотонного повторювання одного слова „спи“, як настає гіпнотичний сон. Ті гіпнотизери, що не уявляють собі процесу гіпнози з наукового боку, створюють підчас гіпнози цілу містичну загадковість з усякими кривляннями.

Містиці тут немає, розуміється, жодного місця, бо перед нами відбувається звичайне, таке природне здоровій людині явище, як штучне виховування умовного сну — гіпнози.

Підчас гіпнотичного сну між загіпнотизованим та тим, що гіпнотизує, є особливий звязок — рапорт, через що загіпнотизований переймає від гіпнотизера усі його навіювання та ілюзії уявлення. Цей звязок залишається протягом усього сеансу й лише в найглибшім гіпнотичнім сні він втрачається, й тоді об'єкт ніяких навіювань не переймає.


Мал. 3. Мал. 4.

Для більшої наочности візьмемо два грубо схематичні малюнки за Платоновим. Малюнок 3 уявляє собою мозок людини, що міцно спить звичайним сном. Загальмовані всі відділи головного мозку і звязків з зовнішнім світом немає.

Мал. 4 нагадує стан кори головного мозку, що загальмовано умовним сонним рефлексом.

Залишилась незагальмована лише одна маленька слухова сфера, що тримає звязок (рапорт) із тим, що заснув, та тим, що гіпнотизує.

Через цей відділ ідуть тільки роздратування, що їх навіює гіпнотизер і що спричинюються до