Перейти до вмісту

Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. – Випуск 4 (2013).pdf/107

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

У жовтні 1997 відбувся саміт глав держав-членів РЄ. На той час було укладено близько 140 міжнародних конвенцій та угод, зокрема такі, як Європейська хартія прав людини, Європейська соціальна хартія. Перехідний період у становленні української державності створює проблеми з дотриманням зобов'язань перед РЄ. За станом на 1 січня 2000 у процесі інтеграції до європейського правового простору Україна приєдналась до понад 30 конвенцій РЄ. 5 травня 1997 Україна підписала Протокол №6 Європейської хартії прав людини, а у січні 2000 скасувала смертну кару.

Після проведення у квітні 2000 всеукраїнського референдуму щодо змін до Конституції протягом 2000 тривали консультації з РЄ з приводу легітимної імплементації народного волевиявлення. Головною проблемою у відносинах України з РЄ залишаються проблеми із консолідацією демократичного режиму в Україні. Тому впродовж 2001–2012 РЄ так і не скасувала моніторинг за демократичними процесами в Україні.

Літ.: Мармазов В.Є., Піляєв І.С. Україна в політико-правовому полі Ради Європи: досвід і проблеми. — К. — 1999; Рада Європи: теорія і практика діяльності. — К., 2005.

А.Ю. Мартинов.

РАДА НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ І ОБОРОНИ УКРАЇНИ — дорадчий орган із координації державної політики у сфері національної безпеки і оборони України. Створена у липні 1992 як координаційний орган структур державної влади України. У такому вигляді РНБОУ проіснувала до літа 1995. 5 березня 1998 Верховна Рада України прийняла Закон про Раду національної безпеки та оборони України. Головою РНБОУ є президент. Повсякденною діяльністю РНБОУ керує секретар, у підпорядкуванні якого перебуває відповідний апарат. Першим секретарем став В. Горбулін. На перший президентський термін Л. Кучми припадає пік впливу РНБОУ на питання внутрішнього розвитку України та формування її зовнішньополітичного курсу.

Сфера повноважень РНБОУ залежить від політичного інтересу президентів України. Відповідно змінюється ефективність системної координації питань зовнішньої і оборонної політики у діяльності РНБОУ. За часів президентства Л. Кучми РНБОУ був одним із президентських інструментів погодження суперечливих інтересів держави та різних фінансово-промислових груп в Україні. Символом цього стало взяття під контроль у середині 1990-х торгівлі зброєю українського виробництва.

В 1999 секретарем РНБОУ став Є. Марчук. На фоні звинувачень США у постачанні українських систем протиракетної оборони «Кольчуга» до Іраку (2002) РНБОУ рекомендувала направити українських миротворців до Іраку. Після 2004 спостерігалося зменшення публічної ролі РНБОУ у