Перейти до вмісту

Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. – Випуск 4 (2013).pdf/118

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

советско-польских отношений. 1921–1924. — М., 1974; Райский Н. С. Польско-советская война 1919–1920 годов и судьба военнопленных, интернированных, заложников и беженцев. — М., 1999; Завада І. Ризький договір і Україна. — К., 2000; Мельтюхов М. Советско-польские войны. Военно-политическое противостояние 1918–1939 гг. — М., 2001; Зарецька Т. Юзеф Пілсудський і Україна. — К., 2007.

І.С. Стрикун.

«RIVISTA EUROPEA» («Європейський огляд») — суспільно-політичний та літературно-науковий щомісячник. Заснований в грудні 1869 у Флоренції під редакцією професора Вищої школи наук А. Де Губернатіса.

У 1870-х відіграв провідну роль у поширенні матеріалів з історії і культури України в країнах Західної Європи. Висвітлював проблеми української історіографії, фольклористики, етнографії, літературознавства, діяльність Південно-західного відділу Російського географічного товариства, археологічного з'їзду 1874 в Києві, подавав огляди праць М. Костомарова, П. Чубинського, О. Русова, В. Антоновича, М. Лисенка та інших діячів України. Авторами українознавчих статей, кореспонденцій, рецензій виступали французький славіст Л. Леже, перекладачка С. Безобразова–Де Губернатіс та ін. Левова частка цих публікацій належала доценту Київського університету св. Володимира М. Драгоманову. Найбільший резонанс набула його розвідка «Український літературний рух в Росії та Галичині» (1873, № 2, 3), де вперше в західній славістиці було представлено наукове обгрунтування окремішності української нації, самобутності її історичної долі й культури.

Літ.: Варварцев М.М. «В справі ознайомлення Заходу з Руссю…» (З неопублікованої епістолярії М.П. Драгоманова)// Архіви України. — 1990, № 6; Його ж. Українська історія та історики на сторінках «La Rivista Europea» (1870-ті роки) // Міжнародні зв'язки України: наукові пошуки і знахідки. — К., 2011, вип. 20.

М.М. Варварцев.

РОМАНТИЗМ — стильовий напрям у суспільно-політичній та історичній думці, літературі, науці та мистецтві, який виник наприкінці 18 — на поч. 19 ст. як реакція на раціоналізм доби Просвітництва, канони класицизму та соціокультурні й інтелектуальні зрушення, спричинені революційною добою та наполеонівськими війнами в Європі. Своєрідним інтелектуальним попередником Р. вважають предромантизм, чи преромантизм (Й.-Г. Гердер, Дж. Макферсон, Т. Персі, Ж.-Ж. Руссо, Т. Чаттертон, німецькі письменники часів «бурі та натиску» та ін.), генетично