Перейти до вмісту

Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. – Випуск 4 (2013).pdf/172

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

мова від квотування імпорту та експорту, усунення дискримінації, проведення багатосторонніх торговельних переговорів. Основною формою діяльності СОТ є проведення консультацій (раундів переговорів) щодо зниження тарифів та усунення митних бар'єрів у торгівлі. Україна з 1994 мала статус спостерігача ГАТТ. Набуття статусу повноправного членства залежить від створення в країні стабільної ринкової економіки та гармонізації антидемпінгового законодавства. У червні 1995 було створено Міжвідомчу комісію з питань забезпечення приєднання України до ГАТТ-СОТ. Після закінчення «уругвайського раунду» ГАТТ створено з 1 січня 1995 Світову організацію торгівлі. Постійно діючий Секретаріат розміщено у Женеві. За станом на 1 січня 2012 членами системи ГАТТСОТ є 157 країн світу (включно з колишніми радянськими республіками, за винятком Білорусі, Казахстану, Таджикистану, Узбекистану). Наприкінці 2000 до ГАТТ-СОТ приєдналася Китайська Народна Республіка, яка перервала членство 1949. Членство у названій організації частково обмежує національний економічний суверенітет, але є необхідним для участі у процесі глобалізації економіки, це є передумовою створення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС.

16 травня 2008 Україна офіційно стала 152-м членом СОТ. Адаптація України до членства у СОТ ускладнилася умовами світової економічної кризи та загостренням боротьби за перерозподіл впливу на глобальному ринку. Тому не всі позитивні очікування від членства у СОТ виправдалися, але більшість негативних наслідків далися взнаки. 2012 США виступили проти перегляду невигідних для України митних тарифів, які були затверджені в процесі її вступу до СОТ.

Літ.: Осика С. Новітнє українське законодавство по регулюванню проблем демпінгового, субсидіарного та масового імпорту. — К., 1999; Осика С.Г., П'ятницькій В.Т., Осика А.С. Генеральна угода з тарифів і торгівлі як основа універсального міжнародного правового регулювання світової торгівлі. — К., 1999. Світова організація торгівля: правові норми і інструменти регулювання торгівлі. — К., 2007.

А.Ю. Мартинов.

СВІТОВА ФЕДЕРАЦІЯ УКРАЇНСЬКИХ ЖІНОЧИХ ОРГАНІЗАЦІЙ. Заснована 1948 на Світовому конгресі українського жіноцтва у Філадельфії. Мета діяльності федерації ґрунтується на наступних принципах: об'єднувати українські жіночі організації в усіх країнах світу та проводити спільні акції; підтримувати й нав'язувати нові зв'язки з міжнародними організаціями та репрезентувати перед ними українське жіноцтво діаспори; сприяти всебічному інтелектуальному, суспільноекономічному розвитку української жінки; дбати про збереження високо