Перейти до вмісту

Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. – Випуск 4 (2013).pdf/203

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

ініціатива не реалізовувалася до 2013 року. Внаслідок цього зовнішньополітичні орієнтири держав СНД ще більше диференціювалися.

У 2010 Росія, Білорусь і Казахстан поглибили інтеграційну співпрацю між собою та створили Митний союз, метою якого визнано формування Спільного ринку з вільним обігом товарів, капіталів, робочої сили та послуг. Натомість зовнішньополітичні пріоритети України залишаються орієнтованими на інтеграцію до Євросоюзу. За цих обставин співпраця з більшістю країн СНД виходить на рівень двосторонніх зв'язків, а торгівля залишається у форматі правил Світової організації торгівлі. Тобто Україна дедалі більше стає формальним спостерігачем у СНД.

Літ.: Матвієнко В.М. Співдружність Незалежних Держав (СНД): історія створення та розвитку // Вісник Київського університету. — 1997, вип. 6; Содружество Независимых Государств. Портрет на фоне перемен. — Минск, 1996; Орлова Т.В. Історія нових незалежних держав. — К., 2010.

А.Ю. Мартинов.

СПОЛУЧЕНІ ШТАТИ АМЕРИКИ (the United States of America) — одна з наймогутніших держав світу в економічному, технологічному і військовому відношенні, а також у контексті політичного і культурологічного впливу на світ. Розташована в Північній Америці, межує з Канадою і Мексикою. Складається з трьох частин: 1) власне територія США, 2) Аляска; 3) Гаваї (24 острови в Тихому океані). США мають ряд володінь: Пуерто-Ріко та Віргінські острови у Карибському морі, Східне Самоа, Гуам, Мідуей та ін. в Тихому океані. Столиця — м. Вашингтон.

Загальна площа — 9 826 675 км2, населення — 315,1 млн. осіб (2013, третє місце у світі). Расово-етнічний склад населення: «білі» (європейці) — 75–80%, «чорні» (афроамериканці) — близько 12%, вихідці з Латинської Америки та Азії — до 10%. Релігійний склад населення: протестанти (баптисти, методисти, пресвітеріанці та ін.) — 55%, римо-католики — близько 30%, буддисти, православні, греко-католики. Офіційної (державної) мови немає — де-факто англійська.

Форма державного правління: президентська республіка. Форма державного устрою: федеративна держава. Адміністративно-територіальний поділ: 50 штатів, федеральний (столичний) округ Колумбія. Законодавча, виконавча і судова влада представлені відповідно Конгресом, Президентом і Верховним Судом. Глава держави, уряду і головнокомандуючий збройними силами США — президент, який (разом з віце-президентом) обирається на чотири роки. Орган законодавчої влади — двопалатний парламент: Конгрес США, який складається з Сенату і Палати Представників. Урядові функції виконує очолюваний президентом Кабінет.

У США існує двопартійна система, за якою боротьба за владу відбувається між двома основними політичними партіями: Демократичною,