Перейти до вмісту

Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. – Випуск 4 (2013).pdf/231

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
Т


ТАДЖИКИСТАН, Республіка Таджикистан (Тоҷикистон) — держава в Центральній Азії. Територія 142 тис. км². Населення 7,8 млн. осіб (2012). Столиця м. Душанбе. Державна мова таджикська. За формою правління Т. президентська республіка. Вища влада належить президентові, законодавча влада однопалатному парламенту (маллі меджлісу). Т. вступив до ООН 1992.

Сучасна територія Т., починаючи з часів неоліту, входила до ареалу найдавніших землеробських культур. У 6 ст. до н.е. вона була завойована перським царем Кіром. Відтоді тут закріпилася перськомовна культура. У 8 ст. більшу частину Центральної Азії завоювали араби, які принесли таджикам зороастріцям нову релігію — іслам. На зміну арабам прийшли турки-сельджуки, які особливо жорстко ставилися до перськомовних таджиків. Територія сучасного Північного Таджикистану входила до складу Держави Саманідів (819–1005), а південна частина країни належала до Держави Газневидів (977–1186). У 16 ст. більша частина території сучасного Т. належала до сфери впливу Бухарського ханства. Наступного століття регіональна гегемонія перейшла до Хівинського ханства, створеного 1512. Починаючи з 18 ст. боротьбу за гегемонію у Центральній Азії вели Російська та Британська імперії, Китай, а також Османська Туреччина та Персія (Іран). На початку 19 ст. таджики жили у трьох центральноазійських державних утвореннях: Кокандському, Хівинському ханствах та у Бухарському еміраті. У грудні 1863 російський імператор Олександр II затвердив програму експансії у Центральну Азію. 1864 було укладено російсько-китайський мирний договір, який встановив кордон між ними від Алтаю до Тянь-Шаню. 1895 російська армія встановила контроль над Бадахшаном, включивши до складу імперії таджицькі гори Памір.

У січні 1925 в складі Т. було створено Горно-Бадахшанську автономну область (Памір), але сам Т. у цей час був лише автономією у складі радянського Узбекистану. Таджицька Радянська Соціалістична Республіка у складі СРСР була утворена у жовтні 1929. У роки Великої Вітчизняної війни територія Таджикистану стала місцем евакуації, в тому числі з України. Після 1945 відбувався розвиток економіки Т., було побудовано значну кількість промислових об'єктів, де більшу частину працівників становили російськомовні громадяни СРСР. У грудні 1979 Т. став тиловою базою для дій радянської армії у Афганістані. Впродовж 1992–1997 у Т. тривала громадянська війна між адептами радикального