Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. – Випуск 4 (2013).pdf/260

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Літ.: Багалій Д.І. Заселення Південної України. — Х., 1920; Галкович Б.Г. Картографічні джерела та їх застосування для вивчення історії України ХVІІІ ст. // УІЖ, 1971, № 9; Пірко В.О. 250-річчя з часу спорудження Української лінії // УІЖ, 1986, № 8.

М.М. Варварцев.

УКРАЇНСЬКА РАДА МИРУ — недержавна миротворча громадська організація, очолює рух прихильників миру та злагоди в Україні та за її межами. До 1991 — Український республіканський комітет захисту миру.

Засновано в Києві 13–14 вересня 1951 на 1-й Українській республіканській конференції прихильників миру. Першим головою (1951–1962) був академік АН УРСР М. Семененко, з 1962 по 1995 — академік АН УРСР В. Комісаренко, письменник О. Гончар. З 1997 головою став перший Президент України Л. Кравчук.

Регіональні відділення УРМ діють у 14 областях України. Серед колективних членів — Товариство дружби «Україна–Болгарія», Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут», Київський національний університет ім. Тараса Шевченка, Міжнародний центр космічного права при Інституті держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, Асоціація сприяння міжнародному бізнесу та розвитку й ін. УРМ є співзасновником фонду «Відродження», асоціації «Медицина — екологія», міжнародного благодійного фонду «Мир дітям», асоціацій «Природа» та інших громадських організацій Напрями діяльності УРМ: збереження миру та злагоди в Україні; сприяння утвердженню в Україні конституційних принципів і законів мирної, цивілізованої, демократичної держави; збереження культурної спадщини України; надання допомоги соціально незахищеним верствам населення; виховання молоді в дусі миру та дружби; оздоровлення дітей та молоді України; піднесення авторитету України на міжнародній арені тощо.

З часу створення Рада веде активну міжнародну діяльність. Вона була одним з ініціаторів і учасником американсько-радянських Дартмутських зустрічей під час холодної війни. З 17 «старих» та «нових» таких зустрічей в Україні відбулися дві: Dartmouth II — Нижня Ореанда, Крим, 21–28 травня 1961, Dartmouth VI — Київ, 12–16 липня 1971. На поч. 1990-х рр. були проведені інтернаціональні круїзи миру по Дніпру.

Упродовж 1998–1999 спільно з Міжнародним комітетом волонтерів США безкоштовно проводилися заняття з англійської мови в навчальних закладах, ділових та культурних центрах Києва. Встановлено відносини з громадою Святої Митрополії Нової Смірни Церкви Святої Варвари (Греція).