Перейти до вмісту

Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. – Випуск 4 (2013).pdf/314

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

урядові Франції протест проти окупації Х. Водночас серед французьких солдатів і матросів розгорталася антивоєнна пропаганда, внаслідок чого окремі підрозділи зажадали від свого командування повернення на батьківщину. Влітку 1919, коли більшовикам вдалося тимчасово оволодіти Х., тут сформували з іноземців — румунських, угорських та чеських солдатів — «залізний полк», який було відправлено на Південний фронт.

Відбудова зруйнованого під час громадянської війни та іноземної інтервенції міського господарства і промисловості Х. почалася разом із відновленням зовнішньоекономічних зв'язків. У червні 1923 в порту пришвартувалося перше іноземне судно — «Джорджія», прибуле з Італії.

Важливу частку в експорті продукції обійняли херсонські промислові підприємства. У місті стали до ладу нові заводи — електромашинобудівний, консервний, бавовнянопрядильний, нафтопереробний та ін.

1931 завод сільськогосподарського машинобудування був відзначений золотою медаллю Фесалонікської виставки у Греції.

Під час Великої вітчизняної війни Х. перебував під німецькою окупацією 13 червня 1941 — 13 березня 1944. В опорі загарбникам брали участь різні організації: радянські групи «Центр», «Патріот Батьківщини» та ін., а також націоналістичне підпілля з числа командированих активістів ОУН(р) із Західної України. Місто було визволене військами 3-го Українського фронту і вже 30 березня 1944 набуло статусу центру новоствореної Херсонської області.

У повоєнні десятиліття подальшого розвитку дістало традиційне для Х. суднобудування. 1952 засновано нове підприємство цієї галузі — Херсонський суднобудівний завод — один з найбільших в Україні і Європі. Збудований тут 1965 перший у світі суховантажний газотурбохід експонувався (макет) на міжнародній виставці ЕКСПО-67 у Монреалі (Канада), а океанські танкери, контейнеровози, криголами, суховантажні і багатоцільові судна заводу почали купувати десятки держав — Угорщина, Німеччина, Пакистан, Іран, Кувейт та ін. У цей же час кукурудзозбиральні комбайни та інші машини сільськогосподарського призначення заводу ім. Петровського набули попиту у різних країнах Європи і Азії й були відзначені на виставці ЕКСПО-70 в Японії золотою медаллю.

Міжнародне визнання також набула марка заводу «Паллада» — провідного у світі підприємства з випуску велетенських стаціонарних і плавучих доків, які не мають аналогів за рубежем і нині працюють у Росії, Азербайджані, Японії, Південній Кореї, Нігерії, Алжирі, Єгипті тощо. У 2-й пол. 20 ст. морський порт Х. приймав і відправляв кораблі понад 40 країн Європи, Азії, Африки, Америки. Через нього проходять традиційні товари українського експорту — зерно, лісові матеріали, метал, марганцева і залізна руда, мінеральні добрива.