Перейти до вмісту

Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. – Випуск 4 (2013).pdf/349

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
Ю


ЮНЕСКО (Організація Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культури) — міжнародна міжурядова організація, спеціалізована установа ООН. Заснована 1946 після ратифікації 20-ма державами її статуту, підписаного у листопаді 1945 на установчій конференції в Лондоні. Членами ЮНЕСКО є 195 держав. 1954 її членом стала Україна.

Керівними органами ЮНЕСКО є: Генеральна конференція — в ній беруть участь представники всіх держав-членів, скликається один раз на 2 роки; Виконавча рада — обирається Генеральною конференцією на 4 роки. До її складу входять представники 58 держав, скликається двічі на рік; Секретаріат — постійно діючий виконавчий орган, очолюваний Генеральним директором. Штаб-квартира ЮНЕСКО розташована в Парижі (Франція). Організація має такі цілі: сприяння в забезпеченні миру й безпеки шляхом заохочення міжнародного співробітництва в сфері освіти, науки і культури; забезпечення поваги до законності і справедливості, прав людини й основних свобод незалежно від раси, статі, мови або релігії.

У рамках ЮНЕСКО здійснюється багато програм і заходів, у тому числі з технічної допомоги, розвитку комунікацій, інформації, інформатики. Організація сприяє ліквідації неписьменності, підготовці кадрів, розвиткові національних культур, охороні пам'ятників культури тощо.

Україна бере участь у реалізації міжнародних програм та проектів ЮНЕСКО в різних галузях освіти, науки і культури. Координатором виступає Національна комісія України у справах ЮНЕСКО. На початку 1991 українські експерти брали участь у консультаціях національних комісій європейських країн у справах ЮНЕСКО з розроблення пропозицій щодо основних напрямів роботи Регіонального бюро ЮНЕСКО з науки і техніки в Європі, що проходили у Парижі і Венеції. Україна була співавтором проекту резолюції з розвитку науково-технічної співпраці в Європі в нових соціально-економічних і політичних умовах. 1992 в Києві був підписаний протокол про співробітництво між АН України та Регіональним бюро ЮНЕСКО з науки і техніки в Європі, в рамках якого українські вчені взяли участь у багатьох проектах та заходах: міжнародному семінарі «Організаційні структури науки в Європі» (квітень 1992, Венеція), міжнародному круглому столі «Чорнобиль: ніколи більше» (липень 1994, Венеція), міжнародних симпозіумах «Наука і влада» (грудень 1994, Генуя), «Моніторинг природних систем: фундаментальні проблеми» (грудень 1994, Київ), міжнародному форумі «Наука і сус-