Перейти до вмісту

Сторінка:Бальзак. Бідні родичі. Кузен Понс (1929).pdf/58

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Це було в день першої вистави, коли брали участь і струменти, на яких грав старий німець.

— Старий підупав, щось недобре з ним робиться, очі сумні, руки слабшають, — сказав Вільгельм Шваб, показуючи на Понса, що похмуро сідав до свого пюпітра.

А це завші бувай у шістдесят рок, — відповів Шмуке.

Як і та мати з „Канонґатських хронік“, що підвела сина під розстріл, аби тільки ще одну добу з ним перебути, Шмуке теж ладен був пожертвувати Понсом ради втіхи — обідати з ним щодня.

— Усі в театрі турбуються, а наша перша балерина, панна Елоїза Брізту, навіть примітила, що й сякається він уже дуже тихо.

Старий музикант немов у ріг сурмив, коли сякався, так бо гучав у хустці його довгий дуплястий ніс. Цей шелест був причиною настирливих докорів кузенові Понсу з боку президентової.

Багато б даф пі, щоп його розвашіть,  сказав Шмуке, — нутьга його тошить.

— Їй-богу, — сказав Вільгельм Шваб, — пан Понс видається мені таким вищим проти нас, нещасних, що я навіть не зважився запросити його на весілля. Я женюся…

Як-ше саме? — спитав Шмуке.

 О, дуже чесно, — відповів Вільгельм, добачивши в чудернацькому питанні Шмуке жарт, до якого цей бездоганний християнин не був здатний.

— Ну, панове, на місця! — сказав, почувши три дзвінки, Понс, що оглядав у оркестрі свою маленьку армію.

Грали увертюру до „Нареченої диявола“, п'єси-феєрії, що мала вже двісті вистав. У першому анкракті Вільгельм та Шмуке лишились на самоті в порожній оркестрі. Атмосфера в залі сягала тридцять два ступні Реомюра.

Розкашіть-ше мені фаш історій, — сказав Шмуке Вільгельмові.

— Стривайте, бачите он на авансцені юнака?.. Пізнаєте його?