Сторінка:Жюль Верн. За 80 день кругом світа (Київ, 1919).pdf/54

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

метрополій, а не колоній, і тому тільки перша могла видати відповідний наказ. Таке суворе додержування закону й бездоганність принціпів там, де справа торкається особистої волі громадянина, цілком пояснюється англійськими звичаями. Англійці дуже пильно додержують особистої незайманности.

Фікс не намагався більш одержати наказу, наважившись терпляче чекати його, не спускаючи, тим часом, з ока містера Фогга, поки той буде у Бомбеї. Він певен був, що той пробуде тут скілька днів. Такої самої думки був і Паспарту. Дякуючи цьому, наказ міг ще прийти вчасно.

Але по останніх розпорядженнях свого пана Паспарту зрозумів, що мандрівка їхня зовсім не скінчилась і що в Бомбеї буде те саме, що й в Суеці та Парижі. Як видно було, містер Фогг наміряється їхати до Калькути, а може ще й далі. І він починав потроху вірити в цілковиту серйозність та можливість виконання закладу містера Фогга; напевне доля, жартуючи, примусила його, замісць бажаного спокою, мандрувати кругом світу.

Закупивши, що було потрібно, Паспарту використовував вільний час до відходу потягу на розгляд вулиць Бомбею. Народу було багато. Між европейцями усяких націй відріжнялись з'окрема: перси в островерхих шликах, сінди в чотирьохкутніх головних накриттях, бунгіа в круглих тюрбанах, потім парси в чорних митрах і вірмени в своїй довгій одежі. Напевне було якесь свято у парсів, або гебрів, найближчих нащадків послідовників Зороастри.

Це сама цівілізована, розумна, практична та стримана частина індуського населення. До неї належать усі найбагатші тутешні торговці. В той день у них було якесь свято з процесіями, співа-