Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. – Випуск 4 (2013).pdf/140

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Перебування впродовж 17–20 ст. у складі однієї держави, численні міжнаціональні шлюби змінили ідентичність росіян і українців на Сході України. У містах мешкають представників різних національностей.

Українці в Росії часто робили державну, мистецьку, наукову або військову кар'єру. В 1828–1833 у Петербурзі працювали випускники Нежінської гімназії М.В. Гоголь, А.Н. Мокрицький, Є.П. Гребінка. М.В. Гоголь багато працював над підготовкою словника російської мови. О.С. Пушкін підказав Гоголю сюжет «Мертвих душ». Помітний слід у історії російської культури залишили П. Куліш і Т.Г. Шевченко. Перший ректор Київського університету Св. Володимира М. Максимович в 1871 став членомкореспондентом Петербурзької академії наук. Східнослов'янські мовні корені досліджував професор Московського університету О. Бодянський. Харківчанин О. Потебня пропагував ідею єдності великоросів, малоросів і білорусів.

Виходець із Чернігівщини скульптор Іван Мартос створив пам'ятник Мініну і Пожарському у Москві, герцогу Ришельє в Одесі, Потьомкіну у Херсоні, Ломоносову у Архангельську. Оперний співак С.С. ГулакАртемовський з 1842 двадцять два роки співав на сцені Імператорської опери в Петербурзі. В 1863 він написав першу українську національну оперу «Запорожець за Дунаєм», також склав статистичний довідник міст Російської імперії.

Нащадок козацького роду І. Паскевич став генерал-фельдмаршалом Росії. Його скульптурне зображення є на пам'ятнику «Тисячоліття Росії», побудованому 1862 у Великому Новгороді. Правнук Василя Кочубея і племінник О. Безбородько — В.П. Кочубей (канцлер з 1834) був царедворцем імператорів Олександра І та Миколи І. Д.П. Трощинський був меценатом творчості В. Капніста, М. Гоголя, історика Я. Маркевича, художника В. Боровиковського, композитора А. Веделя, спонсорував видання «Енеїди» І. Котляревського. Він підтримав В. Каразіна у заснуванні Харківського університету та допомагав у роботі над кодифікацією законів Російської імперії М. Сперанському. Вихідці з України капітан першого рангу Ю.Ф. Лісянський та адмірал В.С. Завойко зробили вагомий внесок у розвиток морської справи Росії 19 ст., здійснивши навколосвітні морські подорожі. Їхні імена носять бухти, острови і поселення на російському узбережжі Тихого океану.

1861 у Р. було скасовано кріпосництво та започатковані буржуазні реформи. У 20 ст. Р. вступила як багатоконфесійна держава, де мешкали православні, католики, протестанти, мусульмани, буддисти, язичники.

Імперію тримав у цілісності потужний каркас абсолютистської влади.

Перша російська революція 1905–1907 вивела на арену суспільної боротьби різні ідейно-політичні течії: соціалістів-революціонерів (есерів), лібералів-кадетів, консерваторів-монархістів (октябристів), консерваторів