Перейти до вмісту

Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. – Випуск 4 (2013).pdf/148

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

та культурні товариства, найактивнішими з яких — громада «Українців Москви», товариство «Кобза» в Башкортостані, національно-культурне товариство «Єдина Родина» в Тюмені, товариство «Калина» в Карелії, товариство «Україна» у Воркуті. Низка українських національно-культурних товариств консолідовані в «Об'єднанні українців Росії». В Р. відсутня практика широкого вивчення української мови, яка станом на 2011 викладається у Дипломатичній академії при МЗС РФ, Московському лінгвістичному університеті, Санкт-Петербурзькому університеті. Ще гіршим є становище із середніми україномовними школами в Р. 2010 Верховний суд РФ заборонив діяльність національно-культурної автономії українців у Росії. Приводом цього стали заяви про Голодомор.

Відповідальність за майбутнє народів спонукала політичні еліти Р. і України поетапно вибудовувати нові форми двосторонніх відносин. 19 листопада 1990 у Києві Голова Верховної Ради УРСР Л. Кравчук та Голова Верховної Ради РФ Б. Єльцин підписали договір про дружбу і співробітництво. 5 грудня 1991 Російська Федерація визнала незалежність України, а 14 лютого 1992 сторони встановили дипломатичні відносини.

24 травня 1992 Україна підписала Лісабонський протокол до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, який передбачав вивезення ядерної зброї колишнього СРСР до Росії. 17 червня 1993 у Москві було підписано Угоду про невідкладні заходи щодо формування військово-морського флоту Росії та військово-морських сил України на основі Чорноморського флоту колишнього СРСР. 20 липня 1993 Рада Безпеки ООН визнала нелегітимними претензії депутатів Державної Думи на російський статус Севастополя. Президент Б. Єльцин не підтримав відділення Криму від України. У серпні 1996 розпочалися переговори щодо демаркації державного кордону. У травні 1997 у Києві було підписано низку угод про статус російського Чорноморського флоту в Криму: сторони домовилися про оренду баз на 20 років, тобто до 2017. 31 травня 1997 Президент України Л. Кучма та Президент Росії Б. Єльцин підписали Договір про дружбу, партнерство та співробітництво між Україною та Російською Федерацією (набув чинності 1 квітня 1999). У 2001 було декларовано досягнення українсько-російського стратегічного партнерства.

У жовтні 2003 сталася криза у двосторонніх відносинах, яка була пов'язана із побудовою дамби від Краснодарського краю Росії до острову-коси Тузла в Азовському морі. У листопаді–грудні 2004 російське керівництво не сприйняло «Помаранчеву революцію» в Україні та спроби переорієнтації її зовнішньої політики на країни ЄС та НАТО. У січні 2006 та в січні 2009 двосторонні відносини України і Р. зазнали випробування «газовими війнами». Скоротився обсяг двосторонньої торгівлі. Напруженими були й українсько-російські зв'язки у гуманітарній сфері.