Перейти до вмісту

Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. – Випуск 4 (2013).pdf/169

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

сприяння прогресивному розвитку населення територій під опікою в напрямі до самоврядування або незалежності, беручи до уваги волевиявлення цих народів. Було погоджено, що функції міжнародної організації з опіки щодо стратегічних районів покладаються на Раду Безпеки ООН, щодо всіх інших територій — на Генеральну Асамблею ООН. На допомогу їй створювалася Рада з опіки.

Конференція ухвалила рішення про створення Міжнародного Суду як головного судового органу ООН у складі 15 суддів, що обиралися Радою Безпеки та Генеральною Асамблеєю терміном на 9 років.

Українську делегацію, що прибула на конференцію 6.05, очолив Д.З. Мануїльський — заступник голови Ради комісарів і народний комісар закордонних справ УРСР. До складу делегації входило 12 чоловік, серед них: заступник голови РНК УРСР І.С. Сенін, академік О.В. Палладін, вчений секретар АН УРСР, професор П.С. Погребняк, ректор Київського університету, професор В.Г. Бондарчук, директор Інституту історії України АН УРСР, професор М.Н. Петровський, секретар делегації О.Д. Война.

Українська делегація зробила значний внесок у вироблення основоположних документів ООН. Д.З. Мануїльський очолив перший комітет конференції, що мав виробити текст преамбули та першого розділу Статуту — «Цілі та принципи» новостворюваної міжнародної організації, О.В. Палладін увійшов до комітету, який займався питаннями складу та членства держав в ООН, І.С. Сенін брав участь у роботі комітетів комісії, яка займалася питаннями структури, процедури та повноважень Ради Безпеки, П.С. Погребняк був членом комітетів комісії, що працювала над положеннями про Міжнародний суд та правові питання, В.Г. Бондарчук та М.Н. Петровський працювали в комітетах, які визначали повноваження Генеральної Асамблеї, питання про економічне та соціальне співробітництво, систему опіки.

У ході конференції членами української делегації були запропоновані важливі поправки до Статуту ООН: сприяння ООН у процесі розв'язання міжнародних економічних, соціальних, культурних проблем, заохочування поваги до прав людини, зняття будь-яких обмежень прав чоловіків та жінок щодо участі в роботі органів ООН, засудження агресивної війни як засобу розв'язання міжнародних суперечок та ін. Упродовж роботи конференції голова української делегації Д.З. Мануїльський взяв участь у кількох прес-конференціях, на яких висвітлив основні напрямки зовнішньої політики України, зацікавленість української сторони у створенні надійних гарантій миру і безпеки у світі, розвитку культурних та наукових зв'язків України з іншими державами. 25.06 Статут ООН був одноголосно ухвалений учасниками конференції, 26.06 — підписаний главами делегацій 50 держав — учасниць.