Перейти до вмісту

Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. – Випуск 4 (2013).pdf/192

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

лінських структур обласного, районного і міських рівнів. Українська держава підтримує розвиток словацької культури, зокрема, у республіканському книжковому видавництві «Карпати» створено редакцію словацьких видань. Словацькою мовою, наприклад, були надруковані Конституція України, антологія поезії «На нашій, на своїй землі», словацько-українсько-російський розмовник, збірка «Словацькі народні пісні», словацька «Читанка» та ін. У місцях компактного проживання словаків у Закарпатті функціонують 7 клубів і 3 бібліотеки, книжковий фонд яких становить близько 6 тис. книг і журналів. На закарпатському обласному телерадіоцентрі працює редакція словацьких програм, яка регулярно випускає телепередачу «Slovenske pohlady» (21,6 год. на тиждень), ведуться щотижневі радіопередачі словацькою мовою (8,4 год.).

З 1992, коли вперше у повоєнні роки в Сторожницькій середній школі Ужгородського району був організований клас зі словацькою мовою навчання, розширюється факультативне вивчення словацької мови в районах компактного проживання словаків, відкриваються нові словацькі класи, в Ужгороді функціонує школа № 21 зі словацькою мовою навчання. З 1996 на філологічному факультеті Ужгородського національного університету (УжНУ) працює кафедра словацької філології (завідувачка — проф. С. Пахомова), яка готує вчителів словацької мови і літератури, перекладачів. Кафедра водночас виступає науково-методичним центром словакістики в Україні, на її базі організовуються міжнародні наукові конференції «Українсько-словацькі взаємини в галузі мови, літератури, історії і культури», видається науковий збірник «Studia Slovakistica», публікуються студентські переклади в альманаху «Між Карпатами і Татрами». На історичному факультеті УжНУ у 2010 створено Центр історичних студій з богемістики і словакістики, який видає «Історичний часопис з богемістики і словакістики», проводить наукові конференції, наприклад, у 2011 спільно з Пряшівським університетом (Словаччина) на тему «Словаки й українці крізь призму сусідства». У Київському національному університеті ім. Т. Шевченка вивчається словацьке право, у Київському славістичному університеті та Дипломатичній академії України при Міністерстві закордонних справ України — словацька мова.

Місця компактного проживання словаків в Україні часто відвідують офіційні делегації зі Словаччини, в Ужгороді діє Почесне консульство Словацької Республіки. У 2008 між Україною та Словацькою Республікою підписана Угода про місцевий прикордонний рух (зі змінами у 2011), яка відкрила нові можливості для поглиблення спілкування закарпатських словаків зі своїми родичами, друзями й знайомими в Словаччині.

Літ.: Етнонаціональний розвиток України: Терміни, визначення, персоналії. — К., 1993; Наулко В. Хто і відколи живе в Україні. — К., 1998,