Перейти до вмісту

Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. – Випуск 4 (2013).pdf/191

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

поступова асиміляція. На початку 1990-х рр. починається відродження словацької етнічної меншини в Україні. Виникає цілий ряд словацьких національно-культурних осередків — Закарпатське обласне культурноосвітнє товариство «Матіца словенска», Товариство словаків Закарпаття ім. Людовита Штура, Закарпатське обласне культурно-просвітнє товариство словацьких жінок «Довіра», Обласне товариство словацької інтелігенції Закарпаття, словацьке товариство ім. Р. Штеданіка у Львові. Крім того, функціонують два спільних товариства словаків і чехів — «Матісе Волинська» у Луцьку й осередок словацького і чеського товариства ім. Я. Коменського «Стромівка» у м. Дубно Рівненської області. Зокрема, активною роботою серед них вирізняється обласне культурно-освітнє товариство «Матіца словенска» на Закарпатті (голова — Й. Гайніш), засноване 1992. Представники «Матіци словенскої» беруть участь у діяльності Дорадчої ради керівників національно-культурних товариств, створеної при Закарпатський обласній раді народних депутатів, яка ініціює розв'язання актуальних проблем життя етнонаціональних спільнот краю, а також підтримує тісні зв'язки зі Словаччиною та аналогічними організаціями в Угорщині, Румунії, Польщі, Чехії та Швейцарії.

Воно видає газету «Podkarpatsky Slovak» та щорічник «Наш культурноисторический календарь», присвячений історії, культурі та побуту закарпатських словаків. Товариство «Матіца словенска» було серед ініціаторів відкриття в Ужгороді 2002 пам'ятника почесному громадянину міста, першому президенту Чехословацької республіки Т.Г. Масарику. З метою відтворення й розвитку народних традицій в Закарпатській області регулярно проводяться Дні словацької культури і народної творчості, у вересні в одному із словацьких сіл Закарпаття святкується «Словацька веселиця», під час якої відбуваються виставки, концерти, конкурси, змагання й розваги, на Різдво в Ужгороді проходить «Словацький Бетлегем (Миколай)», перед великим постом у ресторані «Закарпаття» на «Словацький (Фашіанговий) бал» — народно-мистецьке свято, яке знаменує завершення різдвяно-новорічних свят і зустріч весни, з'їжджаються словаки з усього Закарпаття, навесні в с. Середнє проводиться співочий конкурс «Золотий соловейко», серед дітей — конкурс читців «Чарівні казки». Далеко за межами Закарпаття відомий фольклорний ансамбль «Словенка» з с. Середнє, якому присвоєно звання «Народний» (художній керівник — О. Ленарт). Окраса словацьких народних свят — танцювальний ансамбль «Турянська долина» з с. Тур'я Ремети (художній керівник — І. Пастеляк), народний фольклорний колектив «Ліптаки» з с. Великий Березний, ансамбль «Гутнянські вечорниці» з с. Рудникова Гута та ін.

Словаки в Закарпатський області України є депутатами і членами виконавчих органів сільських, селищних і міських рад, входять до управ-