Перейти до вмісту

Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. – Випуск 4 (2013).pdf/198

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

книг — петербурзьке 1840 року і перше нецензуроване видання 1876 року «Кобзаря» Т. Шевченка, «Труды этнографическо-статистической экспедиции в Западно-русский край», що була організована у 1869–1870 рр. під керівництвом П. Чубинського, укладена Я. Головацьким тритомна збірка пісень «Народные песни Галицкой и Угорской Руси» (1878), прижиттєві видання Д. Антоновича, О. Олеся, Д. Дорошенка, листування Лесі Українки і М. Грушевського, рукописи О. Теліги і В. Січинського, робочі матеріали Українського Вільного Університету в Празі та інших українських навчальних закладів, організацій і товариств у Чехословаччині.

Зокрема, у бібліотеці зберігається велика кількість праць істориків України — О. Рігельмана, Д. Бантиша-Каменського, М. Костомарова, Д. Зубрицького, М. Драгоманова, М. Грушевського та ін. учених, комплекти наукових часописів: «Киевская старина», «Записки Наукового товариства в Києві», «Записки Наукового товариства ім. Шевченка» (118 томів), а також історичний журнал «Україна», який чотири роки видавався під керівництвом М. Грушевського, суспільно-політичні журнали «Червоний шлях» та «Життя і революція», що видавалися в УРСР, історичні часописи та україномовні газети, що виходили з часів Першої світової війни в Галичині, Буковині, Підкарпатській Русі (Закарпатті), а також у Варшаві, Відні, Мюнхені, Парижі, Скрентоні, Клівленді, Вінніпезі, Торонто й інших містах проживання української діаспори.

Українікою у С.б. активно користуються читачі, науковці й студенти не лише з Чехії та Словаччини, але й з України, США, Канади, Німеччини, Польщі та інших країн світу. В рамках видавничої діяльності Національної бібліотеки ЧР С.б. опрацьовує і видає спеціальні публікації у галузі славістики. 1996 бібліотекою видано тритомну бібліографію праць російської, української та білоруської еміграції, надрукованих у Чехословаччині у 1918–1945, яка містить майже 5,3 тис. статей. В останні роки С.б. стала ініціатором проведення міжнародних наукових конференцій, присвячених діяльності української політичної еміграції в ЧСР та світі, виставок української емігрантської преси тощо.

Літ.: Віднянський С.В. Культурно-освітня і наукова діяльність української еміграції в Чехо-Словаччині: Український вільний університет (1921–1945). — К., 1994; Русская, украинская и белорусская эмиграция в Чехословакии между двумя мировыми войнами. Результаты и перспективы исследований. Фонды Славянской библиотеки и пражских архивов. Прага, 14–15 августа 1995 г. Сборник докладов. — Прага, 1995; Мушинка М. Музей визвольної боротьби України та доля його фондів. — Мельбурн, 1996; Його ж. Музей визвольної боротьби України та доля його фондів: Історико-архівні нариси. — К., 2005; Національна бібліотека Чеської Республіки — Слов'янська бібліотека. «Українська література в чеському контексті в 1965–1994 роках». Матеріали до бібліографічного списку із