Перейти до вмісту

Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. – Випуск 4 (2013).pdf/214

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

їнсько-американських відносин мало підписання в Москві 14 січня 1994 президентами України, США і Росії Тристоронньої заяви, в якій містився історичний пункт про те, що США і Росія готові надати Україні гарантії безпеки після набуття чинності Договору про СНО-І і приєднання України до ДНЯЗ в якості без'ядерної держави. Це дало можливість Україні 3 лютого 1994 зняти застереження Верховної Ради і ратифікувати ДНЯЗ і цим зробити вирішальний крок до без'ядерного статусу.

Позитивним наслідком глобальних рішень і дій України щодо ядерного роззброєння стала розбудова українсько-американських партнерських відносин. Під час другого офіційного візиту до США президента України Л. Кравчука 4 березня 1994 була підписана «Спільна заява про розвиток дружби і партнерства між Україною та США», де крім гарантій безпеки було зафіксовано формування політичної та договірно-правової основи стратегічного партнерства. Новий етап у розвитку українськоамериканських відносин започаткував державний візит до США новообраного президента України Л. Кучми в листопаді 1994, в ході якого було укладено 14 двосторонніх угод про співпрацю в політичній, економічній та космічній галузях, енергетиці й торгівлі і підписано «Хартію українсько-американського партнерства, дружби і співробітництва».

В ній, зокрема, сторони визнали, що «існування вільної, незалежної і суверенної Української держави, її безпека і процвітання мають велике значення для Сполучених Штатів Америки». Вашингтон підтримав рішення України першою серед держав СНД взяти участь у програмі НАТО «Партнерство заради миру», прагнення України врегулювати взаємини із всіма своїми сусідами і зайняти вагоме місце в новій системі загальноєвропейської безпеки, а також підтвердив свою готовність надавати фінансову й політичну підтримку ринковим реформам в Україні. 1994 рік, який, до речі, отримав у США назву «року України», завершився важливим для України рішенням Будапештського саміту ОБСЄ 5 грудня 1994: в обмін на ратифікацію Договору про СНО-І і приєднання до ДНЯЗ Україна отримала гарантії національно-державної безпеки у вигляді Меморандуму, підписаного лідерами ядерних держав — США, Великої Британії та Росії, а згодом Франції та Китаю.

Наступні роки позначилися поступовим переходом американськоукраїнських відносин у розряд інтенсивного політичного діалогу і розгорнутого співробітництва. У ході державного візиту президента США Б. Клінтона в Україну в травні 1995 було підписано Спільну заяву, в якій зокрема йшлося про підтримку з боку США демократичних і ринкових реформ в Україні, її європейських інтеграційних прагнень, а також було оголошено про визнання України державою з перехідною економікою.

4 вересня 1996 Палата представників Конгресу США прийняла резолюцію про підтримку незалежності України. Значним політичним успіхом