Перейти до вмісту

Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. – Випуск 4 (2013).pdf/217

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

численні візити в 1-й пол. 2000-х рр. в Україну американських державних діячів та політиків (Зб. Бжезинського, П. Добрянської, М. Олбрайт, С. Пайфера, Д. Рамсфельда, К. Райс, П. О'Ніла, Е. Джонс, К. Велдона), публічна активність у Києві послів США К. Паскуаля та Дж. Хербста.

Зокрема, 29 червня 2004 під час зустрічі з президентом України Л. Кучмою Дж. Буш-молодший знову наголосив на гарантіях демократичного волевиявлення народу України на президентських виборах. Водночас американські недержавні організації та фонди і українська діаспора в США сприяли розбудові інститутів громадянського суспільства в Україні, які стали активними учасниками «помаранчевих подій» 2004.

Рішуче засудження Україною дій терористів уже в перші години після трагічних подій 11 вересня 2001 та приєднання до міжнародної антитерористичної коаліції мали важливе значення для визначення подальшої атмосфери у двосторонніх відносинах. А ініціювання президентом України і прийняття Верховною Радою України рішення про направлення спецбатальйону до Кувейту, а пізніше — бригади Збройних сил України до складу миротворчих сил в Іраку засвідчили важливість України як союзниці США і міжнародної спільноти в антитерористичній боротьбі, а також утвердили розуміння у Вашингтоні важливості України в загальносвітових процесах. Показовою стала активна позиція США з підтримки територіальної цілісності та суверенітету України у зв'язку з російськоукраїнським конфліктом навколо о. Коса Тузла 2003.

Новий порядок денний українсько-американських відносин після переобрання Дж. Буша-молодшого на другий президентський термін та обрання президентом України В. Ющенка було сформовано за підсумками першого робочого візиту нового українського лідера до США, зокрема в підписаній 4 квітня 2005 президентами України і США Спільній заяві. Вона зафіксувала стратегічний формат двостороннього партнерства, який 2008 було закріплено у двосторонній Дорожній карті пріоритетів українсько-американського співробітництва та Хартії про стратегічне партнерство Україна-США. Загалом договірно-правова база українсько-американського співробітництва у 2005–2009 рр. поповнилася 27 новими двосторонніми документами і нараховувала на початок 2010 понад 120 підписаних і готових до підписання угод та інших спільних документів. Зокрема, 2005 Україна запровадила безвізовий режим для громадян США. Сполучені Штати, своєю чергою, 2006 перереєстрували Україну як учасника Узагальненої (Генералізованої) системи преференцій і скасували торговельні санкції, введені 2002, у результаті чого Україна отримала можливість безмитно експортувати до США 3400 видів товарів.

Того ж року Україна була визнана США країною з ринковою економікою і було скасовано поправку Джексона-Веніка стосовно України, яка забороняла надання державних кредитів, а також встановлювала дискримінаційні податки й тарифи щодо українського імпорту до США. За