Перейти до вмісту

Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. – Випуск 4 (2013).pdf/218

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

істотної підтримки США в травні 2008 Україна стала членом СОТ.

У грудні 2009 в Україні було відновлено діяльність Корпорації закордонних приватних інвестицій США, яка свого часу виділила понад 250 млн. дол. на фінансування й страхування 21 проекту в Україні у різних галузях. Про збільшення інтересу США до України в період президентства Ющенка свідчать, наприклад, категоричне засудження держсекретарем США К. Райс російського газового тиску на Україну на межі 2005–06 рр., попередження Москви віце-президентом США Р. Чейні в травні 2006 про неприпустимість використання проблематики енергетичних ресурсів для досягнення політичних цілей, а також визнання Сполученими Штатами Голодомору в Україні в 1932–33 рр. та схвалення Конгресом США і президентом Дж. Бушем-молодшим рішення про виділення у Вашингтоні земельної ділянки для спорудження пам'ятника жертвам Голодомору.

Нова адміністрація США на чолі з Б. Обамою розпочала свою діяльність 2009 з серйозної ревізії відносин із зарубіжними країнами. На тлі активних контактів Білого дому і Кремля відносини Вашингтона і Києва розвивалися значно повільніше. Водночас візит в Україну першого заступника держсекретаря Дж. Стайнберга у квітні 2009 засвідчив, що Київ і надалі залишається для Вашингтона стратегічним партнером, а перегляд відносин США із РФ не відбуватиметься за рахунок України.

Конкретним результатом співпраці з новою американською адміністрацією стало рішення про створення двосторонньої Комісії зі стратегічного партнерства, досягнуте під час зустрічі президента України В. Ющенка і віце-президента США Дж. Байдена в Києві у липні 2009.

У 2010 обидві палати Конгресу США відповідними резолюціями відзначили «суттєвий прогрес, досягнутий народом України у зміцненні демократичних інституцій за результатами другого туру президентських виборів 7 лютого 2010 року» та підтвердили «відданість співробітництву з Урядом України щодо подальшого розвитку двосторонніх відносин в рамках Комісії стратегічного партнерства Україна-США». У квітні 2010 новообраний президент України В. Янукович здійснив робочий візит до США для участі в саміті з ядерної безпеки, в рамках якого мав зустріч з президентом США Б. Обамою. Було досягнуто домовленості про підтримку і взаємодію зі США на важливих для України напрямах — відновлення співпраці з МВФ, подолання наслідків фінансово-економічної кризи, проведення системних реформ, зокрема в енергетичній сфері, поглиблення двостороннього партнерства на основі Хартії про стратегічне партнерство, посилення роботи міждержавних механізмів за координуючої ролі Комісії стратегічного партнерства. Не менш важливим було рішення, виголошене В. Януковичем у Вашингтоні, щодо поступового вивезення з України до кінця 2012 усіх наявних запасів високозбагаченого урану, що було позитивно розцінено учасниками саміту з