Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. – Випуск 4 (2013).pdf/219

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

ядерної безпеки, у першу чергу американською стороною. Стратегічний характер українсько-американських відносин було підтверджено в ході офіційного візиту в Україну держсекретаря США Х. Клінтон у липні 2010. Були проведені друге засідання Комісії стратегічного партнерства за співголовування керівників зовнішньополітичних відомств України і США та переговори К. Грищенка і Х. Клінтон, а також ухвалено Спільну заяву, в якій наголошувалося на незмінній позиції США щодо гарантування суверенітету, незалежності, територіальної цілісності і непорушності кордонів України та підтримці системних внутрішніх реформ, у тому числі спрямованих на зміцнення в Україні демократії і верховенства права. Виступаючи на грудневій 2010 нараді послів України, президент України В. Янукович визначив основні напрями взаємодії зі США — нерозповсюдження засобів масового знищення, торгівля й інвестиції, демократія і права людини, залучення американського досвіду в контексті реалізації актуальних для держави і суспільства реформ.

Сьогодні США є найбільшою країною-донором технічної допомоги Україні, в тому числі щодо ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, де їхній внесок становить майже 250 млн. дол. Загальний обсяг допомоги Україні, починаючи з 1992, склав понад 3 млрд. дол. За даними Держдепартаменту США на програми технічної допомоги Україні у 2011 асигновано 124,4 млн. дол. Покращилася й динаміка американсько-українського товарообігу. За результатами 2010 він зріс на 76% порівняно з минулим роком і склав 2426 млн. дол. Експорт українських товарів до США зріс на 21% і склав 1082 млн. дол., а імпорт американської продукції в Україну зріс на 51% та склав 1344 млн. дол. США посідають десяте місце за обсягом прямих іноземних інвестицій в економіку України: на 1 липня 2011 вони становили 1088 млн. дол., що складало понад 2,5% усіх іноземних інвестицій в українську економіку. В Україні зареєстровано 1545 підприємств з американським капіталом, що діють у таких галузях, як харчова та хімічна промисловість, металургія та металообробка, будівництво та зв'язок. Важливою є роль США в модернізації Збройних сил України, ядерно-енергетичного та ракетно-космічного комплексів, зміцненні наукового й технологічного потенціалу України та інших галузях.

У культурно-гуманітарній сфері, наприклад, активно співпрацюють 23 міста України зі своїми американськими містами-побратимами.

Виключно важливою складовою українсько-американської взаємодії є збереження і популяризація мови, культури і традицій українського народу на теренах США, поглиблення зв'язків із українськими громадськими організаціями Америки, сприяння розвитку взаємодії між Україною та українською громадою США з питань, що становлять національний інтерес на американському напрямі. На сьогоднішній день українська громада, що має більш як столітню історію, є однією із найбільших та активних етнічних спільнот у США. За останніми ста-