Перейти до вмісту

Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. – Випуск 4 (2013).pdf/220

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

тистичними даними в США проживає понад 893 тис. американців українського походження. За неофіційними даними, які фігурують в україномовних американських виданнях, на теренах США мешкають до 2 млн. українців (близько 0,5% усього населення країни) — за чисельністю вони займають друге місце серед слов'янського населення США (після поляків). Найбільша кількість українців зосереджена в північно-східних промислових штатах: Нью-Йорку — 148 тис. осіб (0,8% від загальної кількості населення штату), Пенсильванії — 122 тис. (1%), Каліфорнії — 83 тис. (0,2%), Нью-Джерсі — 73 тис. (0,9%), а також у штатах Іллінойс — 47 тис. (0,4%), Огайо — 47 тис. (0,4%), Мічиган — 46 тис. (0,5%), Флорида — 42 тис. (0,3%), Вашингтон — 30 тис. (0,5%), Коннектикут — 23 тис. осіб (0,7%). Майже 90% американських українців живе в містах.

Серед них досить високий відсоток людей з вищою освітою. Українську мову викладають у 28 коледжах і університетах США (Гарвардському, Пенсильванському, Колумбійському, Каліфорнійському, Іллінойському).

Перші українці з'явилися на території англійських колоніальних володінь у Північній Америці ще в 17–18 ст. Українські імена можна зустріти серед учасників війни за незалежність США і громадянської війни. Так, у боях на боці Північної армії відзначився українець, генерал Василь Турчин, який був особистим другом президента А. Лінкольна.

Одним із перших відомих емігрантів до США був уродженець с. Криве на Житомирщині, православний священик Агапій (Андрій) Гончаренко, який прибув до США 1865, видавав англійською й російською мовами газету «Вісник Аляски» та почав гуртувати навколо себе земляків і тому вважається засновником української діаспори на Американському континенті. Початком масової еміграції українців до США вважається 1877, коли група русинів-українців із Закарпаття приїхала працювати на вугільних шахтах і металургійних заводах Пенсильванії. Упродовж наступних десяти років до Сполучених Штатів прибуло близько 35 тис. емігрантів зі Східної Галичини, Північної Буковини і Закарпаття, а до Першої світової війни до США переїхало близько 0,5 млн. вихідців з українських земель Австро-Угорщини, переважно неосвічених селян та священиків. Зокрема, 1884 до Пенсильванії прибув греко-католицький священик з Галичини Іван Волянський, який 1885 організував перше в Америці українське товариство взаємодопомоги «Братство Св. Миколая», а наступного року завдяки його зусиллям у м. Шенандоа було зведено будівлю першої української католицької церкви. Друга хвиля української імміграції до США припала на міжвоєнний період, коли відносно невелика внаслідок імміграційного законодавства США політична імміграція значно активізувала діяльність існуючих і створила нові українські організації. Переважна частина українців із третьої хвилі імміграції прибула до Америки протягом 1947–51 рр. і належала до категорії т. зв.