Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. – Випуск 4 (2013).pdf/243

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

кінця 19 — початку 20 ст. особливо сильного угорського впливу зазнали мова, побут, фольклор, музика русинів-ураїнців Закарпаття. Пізніше, за часів СРСР, на У. Закарпаття помітно вплинули українська, російська та радянська культури.

Нині крім Закарпаття У. мешкають у Львові, Києві та деяких інших містах України. Існує ціла система культурних і освітніх закладів, видавництв, засобів масової інформації, громадських об'єднань, що забезпечують національно-культурні потреби угорців. У Закарпатті діють понад 80 дошкільних закладів і 103 угорськомовні школи, у тому числі понад 20 середніх, 4 гімназії, 2 ліцеї з угорською мовою викладання, в яких навчається понад 20 тис. учнів. В Ужгородському національному університеті, Мукачівському гуманітарно-педагогічному інституті, Ужгородському училищі культури і Берегівському медучилищі відкрито групи з угорською мовою викладання. При Ужгородському національному університеті з 1963 діє кафедра угорської мови та літератури, якою випущено близько 800 студентів угорської національності, з 1988 — центр гунгарології, 2005 відкрито кафедру історії Угорщини і європейської інтеграції, 2008 створено гуманітарно-природничий факультет з угорською мовою навчання фахових дисциплін. У м. Берегово з 1996 функціонує Закарпатській угорський інститут ім. Ференца Ракоці ІІ, де на 4 кафедрах працюють понад 50 викладачів і навчається понад 1200 студентів. У місцях компактного проживання У. діє 130 бібліотек (у фондах близько 470 тис. книг угорською мовою), а також понад 100 клубних закладів і 600 колективів художньої самодіяльності. У м. Берегово 1993 відкрито угорський національний театр ім. Д. Ійєша, який є учасником багатьох міжнародних фестивалів в Україні, Росії, Угорщині, Польщі.

З 1996 щорічно проводиться Закарпатській фестиваль угорського народного мистецтва під назвою «Народні джерела». В Україні зареєстровано 88 періодичних видань угорською мовою, з них у Закарпатській області — 20 періодичних видань, на підтримку яких виділяються кошти з обласного та місцевих бюджетів. У Закарпатській обласній державній телерадіокомпанії працює угорськомовна головна редакція: з 1946 ведуться радіопередачі угорською мовою, з 1968 — телерадіопрограми.

Угорська етнічна меншина України є надзвичайно активною у політико-етнологічних процесах. Створені й активно діють за підтримки уряду Угорщини Товариство угорської культури Закарпаття (з 1989), яке об'єднує близько 30 тис. членів, Закарпатське угорськомовне наукове товариство, членами якого є понад 80 докторів і кандидатів наук, Закарпатське товариство угорської інтелігенції, Демократична спілка угорців України (ДСУУ), «КМКС — партія угорців України», Форум угорських громадських організацій, Товариство угорців у Києві та ін.

У 1990 до Закарпатської обласної ради було обрано 14 У. із 120 депутатів