Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. – Випуск 4 (2013).pdf/64

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

towska F. Narodziny tajemnego państwa polskiego: 1859–1862. — Warszawa, 1990; Бовуа Д. Шляхтич, кріпак і ревізор: Польська шляхта між царизмом та українськими масами (1831–1863). — К., 1996; Davies N. Boze igrzysko: Historia Polski. — Krakуw, 1998, t. 1–2.; Зашкільняк Л., Крикун М. Історія Польщі: 3 найдавніших часів до наших днів. — Львів, 2002.

Л.О. Зашкільняк.

ПОЛЬСЬКІ КОРПУСИ В УКРАЇНІ — військові формування, які створювалися під час Першої світової війни командуванням російської армії на базі полонізованих частин для боротьби на фронті проти збройних сил Німеччини та Австро-Угорщини. Перше таке формування з'явилося у Київському військовому окрузі у січні 1917. Польська стрілецька бригада, переведена з Білорусі, була розгорнута в дивізію. Після участі у літньому наступі російської армії 1917 в Галичині її було повернуто до Білорусі, натомість створено 1-й Польський корпус на чолі з генераллейтенантом Ю. Довбор-Мусницьким. У листопаді 1917 розпочалося створення 2-го Польського корпусу (на Румунському фронті) та 3-го Польського корпусу (на Південно-Західному фронті). Їх організацією займався інспекторат польських збройних сил в Україні, очолений генерал-лейтенантом Є. де Геннінг-Міхаелісом. Через розклад російської армії, антивоєнну агітацію, самовільну демобілізацію П.к. залишилися недоукомплектовані. 2-й Польський корпус мав у своєму складі 2 стрілецькі дивізії, 2 артилерійські бригади, 2 уланські полки та дрібні підрозділи, 3-й Польський корпус — 1 кавалерійський полк, близько полку піхоти і артилерійський дивізіон. На початку березня 1918 до 2-го корпусу приєдналася 2-га Карпатська бригада колишніх Легіонів Польських під командуванням полковника Ю. Галлера (частина Польського допоміжного корпусу австро-угорської армії, яка перейшла фронт під Раранчею на Буковині в ніч на 16 лютого 1918). Також польський загін, що складався з підрозділів різних родів зброї, було сформовано в Одесі. У квітні–травні 1918 усі польські війська в Україні налічували близько 10 тис. осіб, мали 129 кулеметів, 5 гармат, 5 бронеавтомобілів та 10 літаків. Під час української революції 1917–18 П.к. займали нейтральне становище. Лише один польський загін добровільно взяв участь в обороні Києва від більшовиків у лютому 1918.

Після зайняття України військами Німеччини та Австро-Угорщини командування П.к. намагалося урегулювати правове становище польських частин. 4 квітня 1918 воно підписало угоду з урядом Української Народної Республіки щодо умови перебування польських військ на території України. П.к. в Україні мали дотримуватися суворого нейтралітету, постачатися всім необхідним урядом УНР. Також передбачалося їх пере