Сторінка:Історія міст і сіл Української РСР. Дніпропетровська область.djvu/8

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Таке тепер Придніпров'я. Його економіка — складова частина соціалістичного народного господарства Радянського Союзу — має глибоко інтернаціональний характер. Її створювали народи всієї країни і служить вона інтересам будівництва комунізму. Успіхи орденоносної Дніпропетровщини — яскрава ілюстрація торжества ідей Великої Жовтневої соціалістичної революції, ленінських ідей дружби та братерства народів, торжества політики Комуністичної партії.

Колишня відстала окраїна царської Росії, що зазнавала гніту кріпосників і жорстокої експлуатації капіталістів, наприкінці XIX століття стала одним з опорних пунктів революційної боротьби. Катеринослав, Катеринославська губернія часто згадуються у творах В. І. Леніна. Великий вождь підтримував з катеринославським пролетаріатом найтісніший зв'язок. Багато славних сторінок в літопису революційної боротьби пов'язані з іменами його учнів — І. В. Бабушкіна, Г. І. Петровського та інших ленінців. У барикадних боях 1905–1907 рр., в грізних селянських виступах гартувалися і міцніли революційні сили Придніпров'я. Більшовицькою фортецею на Катеринославщині був колишній Брянський завод (Брянка) — нині завод імені Г. І. Петровського (Петровка).

Літописці рідного краю розповідають і про те, як складалися та передаються з покоління в покоління революційні, бойові і трудові традиції на Придніпров'ї. Нариси висвітлюють величні подвиги років громадянської війни, відбудови народного господарства, звершення ленінських планів індустріалізації, країни і колективізації сільського господарства, героїзм наших земляків у Великій Вітчизняній війні. В них також відображено славний післявоєнний період до 1968 року, висвітлено самовіддану боротьбу робітників, колгоспників, інтелігенції за перетворення в життя планів комуністичного будівництва.

Багато сторінок книги присвячено показу тих великих змін, що сталися за роки Радянської влади в соціально-культурному житті трудящих області, в розвитку науки і культури, у зростанні добробуту.

Методологічною основою для написання історії міст і сіл області були твори класиків марксизму-ленінізму, рішення партійних з'їздів та Пленумів ЦК КПРС і ЦК КП України.

При написанні нарисів були використані історичні, економічні, етнографічні видання, монографії, довідкові та статистичні збірники, періодичну пресу, документи архівів Москви, Ленінграда, Києва, Харкова, Херсона, Одеси, Полтави, Дніпропетровська та інших міст, спогади старих комуністів, учасників громадянської та Великої Вітчизняної воєн, Героїв Радянського Союзу та Героїв Соціалістичної Праці, робітників, колгоспників, представників інтелігенції, старожилів.

В роботі над томом брали участь широкі кола громадськості: наукові працівники і викладачі вузів, співробітники музеїв та архівів, працівники партійних і радянських органів, культурно-освітніх установ, вчителі — всього близько 2 тис. чоловік. В області працювало 29 міських і районних редакційних колегій, понад 350 робочих груп, які провели значну науково-дослідну роботу по збиранню і опрацюванню писемних історичних джерел та усних переказів.

Книга створена великим колективом авторів, які виконали цю роботу на громадських засадах, як ентузіасти і патріоти Радянської країни, патріоти рідного краю. І ми впевнені, що, взявши цю книгу, читач з інтересом перегортатиме її сто-