Сторінка:Історія міст і сіл Української РСР. Луганська область.djvu/9

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Величезні соціалістичні перетворення, що відбулися в містах і селах Луганщини, досягнуті завдяки перевагам радянського ладу, братній дружбі народів СРСР, мудрому керівництву Комуністичної партії.

Том «Луганська область» створено на громадських засадах.

У збиранні матеріалів і написанні нарисів брали участь широкі кола громадськості: викладачі вищих учбових закладів, вчителі, журналісти, партійні, радянські, комсомольські працівники, співробітники архівів, бібліотек, ветерани праці і революційних битв, учасники Великої Вітчизняної війни — всього близько двох тисяч чоловік. Було створено і працювало 29 міських і районних комісій, 309 робочих груп.

У написанні нарисів історії міст і сіл області були використані твори класиків марксизму-ленінізму, рішення з’їздів партії і Пленумів ЦК КПРС і ЦК КП України. Велику роботу по виявленню документальних матеріалів з історії краю проведено в державних і партійних архівах, бібліотеках Москви, Ленінграда, Києва, Харкова, Дніпропетровська, Воронежа, Ростова, Новочеркаська, Луганська, в міських і районних архівах області. Всього було виявлено понад 70 тисяч різних документів.

Авторський колектив вивчив і використав багато літератури з історії Луганщини. Це, зокрема, статистичні збірники та огляди, енциклопедичні, історичні, географічні словники, праці дореволюційних і радянських істориків, економістів та етнографів, земські статистичні звіти, періодичні видання тощо. Чимало цінних відомостей взято із спогадів безпосередніх учасників революційних подій, громадянської війни, боротьби за зміцнення Радянської влади, а також з поточних архівів промислових підприємств, установ і організацій.

Робота обласної редколегії проводилась під безпосереднім керівництвом Головної редколегії «Історії міст і сіл Української PСP». Науково-методичне керівництво здійснював Інститут історії АН УРСР.

В томі «Луганська область» читач знайде основні відомості з історії найбільших населених пунктів області з часу їх заснування і до наших днів. Тут вміщено 56 нарисів і 232 довідки про міста, селища та села, 18 довідок про адміністративні райони. В історичних нарисах висвітлюється соціально-економічне і політичне становище трудящих, революційний рух мас до 1917 року, героїчна боротьба робітничого класу і трудового селянства Луганщини проти експлуататорів за перемогу Великої Жовтневої соціалістичної революції, події громадянської війни, період відбудови, індустріалізація країни і колективізація сільського господарства, здійснення культурної революції, самовіддана боротьба народу в роки Великої Вітчизняної війни, трудовий героїзм трудящих області у відбудові і розвитку народного господарства, боротьба за повну і остаточну перемогу соціалізму в СРСР і побудову комунізму. Особливу увагу звернуто на соціалістичні перетворення в містах і селах Луганщини, досягнення в галузі економіки й культури, здобуті під керівництвом Комуністичної партії за роки Радянської влади.

На конкретних прикладах з історії міст і сіл розкривається величезне значення дружби українського народу з іншими народами нашої Батьківщини і передусім російським народом, які подали неоціненну братерську допомогу в бурхливі роки громадянської війни і під час мирного будівництва, в боротьбі з німецько-фашистськими поневолювачами і у відродженні зруйнованих міст і сіл, і тепер подають її в процесі комуністичного будівництва.