Коли так, а це справді є так, то будуть ріжні групування, а це є передумовою боротьби, функціональним наслідком котрої є і буде… технічний апарат, цеб-то апарат боротьби — військо.
В абстракції ми уявляємо собі, що боротьба зникне при позитивному вирішенні проблеми рівенства: тоді не буде боротьби, не буде ріжних інтересів і ріжних групувань. В тім то й річ, що не можуть бути усунуті психо-фізичні ріжниці між людськими осібняками, а з цього ви можете дедукувати ріжні групування, розверствовання. Люде не гомогенні, а гетерогенні в своїй психо-фізичній організації, чи можуть вони бути иншими в своїй суспільній організації? Система суспільного звязку є сама по собі системою психологічної взаємочинности. Соціяльний акт є психологічним актом.
Функціональний звязок між поведінкою людей є в дійсности звязком психічних акцій і реакцій, цеб-то, зрештою психофізична гетерогенність (неоднородність) людей є основою суспільної гетерогенности групувань. Ріжниці є і будуть.
Буде існувати родина, як суспільна група sui generis?
Очевидно буде, бо родина є не тільки суспільною групою, а й біологічною одиницею, від існування котрої залежить існування роду людського взагалі. Родина є звязок біологічний, а тому ніяка инша суспільна група на може взяти на себе виконування функцій родини і зробити її непотрібною. Так само будуть існувати потреби інтелектуального єднання людей — значить будуть наукові асоціяції, потреби емоціональні — викликатимуть мистецтво і ріжні асоціяції мистецькі, релігійні; коли будуть потреби волевого порядку — будуть існувати партії, ріжні насильницькі асоціяції, ріжні об'єкти для приложення карного права. Це вже одно вказує на потребу суспільного поділу праці, а що казати про цей поділ праці в господарстві, техніці здобування і обробки продуктів? Раз буде поділ праці — буде розверствовання професійне, буде обмін продуктів — цей кит сучасного суспільства.
Так само буде розверствування по мовах: люде однієї мови мають більш інтенсивну солідарність між собою, ніж ріжномовні. Ріжниця в інтенсивности гравітацій є — загалом беручи — основною моторовою силою суспільної диференціяції, зріжничкування, розверствовання.
В приложенні до язикових груп цей закон виявляється з непоборною силою, маючи свій вираз в так зван. «національному» почутті, котре в дійсности є більш складним комплексом, ніж любов до рідної мови. Чи люде скасують ріжницю між мовами, створять одну мову, що об'єднає всіх, як мріють ріжні утопісти? Припустім що можна «денаціоналізувати» весь світ і прищепити йому одну, навіть не живу, а ідеально-вироблену мову. Зникнуть одні язикові групи, а залишуться инші, між якими буде боротьба.