Сторінка:Генеральне слідство про маєтності Лубенського полку 1729 – 1730 рр. (1931).pdf/105

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
— 95 —

Вамъ пану сотникови чорнускому, атаману городовому зо всѣмъ старшимъ и меншимъ товариствомъ, войту зъ Посполитими а особливе атаману села Мо киевки и войту тамошнему з людми Посполитими, въ томъ селѣ обрѣтаючимис, и кому қолвекъ отомъ вѣдати належит, симъ нашимъ листомъ ознаймуемъ, ижъ респектуючи мы на давніе признатніе войсковые заслуги пана Леонтія Кичкаровского, знатного товариша войскового, въ тыхъ военныхъ случаяхъ не менше працѣ ронившого, яко и тепер на той же службѣ монаршой ростаю чого възглядомъ оныхъ прислугъ, за вѣдомомъ и позволеніемъ ясневелможного добродѣя его милости пана гетмана на вспартіе и потребуючих щоколвекъ до его двору прислушалих роботиэнъ и посилъковъ, усмотрѣвши село Мокіевку, надаемо посполитихъ людей под послушаніе выжейречоном у пану Леонтію Кичкаровскому, зачимъ варуемъ, абы од старшины чорнуcкoй въ томъ его держанъю не чинилас жадная найменшая перешкода, такъ и од атамана мо кіевского. А тот войт моқіевский зо всѣми тяглими людми по замислахъ его пана Кичкаровского вшелякое от себе послушенство въ домовихъ потребахъ отдавали конечне и во всемъ ему были были поволними, мѣти того хочемъ и пилно приказуемъ, а непослушнихъ карати позволяемъ. Зъ табору от Ба гачки, јюня 7, 1709 року.

Въ подлинномъ подписано: Звишменованный полковникъ лубенский.

Копія.

[1246] 43.

ПресвѣтлЙшого и державнѣйшого великого государя его царского свяще ннѣйшого величества войскъ Запорожских обоих сторон. Днепра гетманъ Іоаннъ Скоропадский. Пану полкодавцови войска его ж царского пресвѣтлого величества Запорожского хубенскому эъ старшиною полковою, и кождому кому колвекъ отъ вѣдати надлежит, симъ унѣверсаломъ нашимъ ознай куеъ, и просилъ насъ панъ Леонтій Кичкарувcкий, знатный товаришъ Отку Лубенского, абысмо так селце Мокіевку и млины коштомъ его пост роенные, оденъ на Гурбинской греблѣ одвох колах стоячий, другий вес някъ отрохъ қолах в селѣ Луговиках, а те?тый на греблѣ Ператинской одвохъ колахъ, хуторъ под Ператиномъ будучый, нашимъ потвердилисмо унѣверсаломъ, яко и част войсковую въ млинѣ Данила Ющенка на рецѣ Удай, при греблѣ Гурбинской стоячимъ, ему надали. Мы прето гетманъ, слушное его прошеніе узнавши, всѣ тые помянутые млины, село Мокіевку и хуторъ ствержаемъ, такъже и част войсковую въ томъ млинѣ Ющенковом надаемъ, позволяючи зъ посполитых въ селѣ Мокіевцѣ людей всякіе повин ности и послушенства, а змлыновъ, хуторей и части войсковой въ предпо мянутомъ Ющенковомъ млынѣ приходячіе пожитки отбирати, въ чамъ абы никто зъ старшины и чернѣ войсковых и посполитых людей не смѣл и не важился чинити трудности и перешкоды пилно приказуемъ. Данъ въ Глуховѣ генвара 15, pоку 1710.

Въ подлинномъ написано: Звышменованный гетманъ рукою власною.


Копія.

[125] 43.

Его царского пресвѣтлого величества войска Запорожского полковникъ лубенский Василій Савич.

Пану сотниковѣ чорнускому зъ старшинок городовою тамошнею и кому колвекъ о томъ вѣдаги належит ознаймуемъ, ижъ презентуючи намъ панъ Яковъ Кичкаровский, значный товаришъ войсковый, високоповажный унѣвер салъ рейментарский на село Мокіевку по небожчику покойному отцевѣ его ему ж врученое виданый, просилъ, абысмы тое и своймъ полковничимъ вмл стемъ обявили писаніемъ. Такъ мы стосуючис вираженой въ томъ унѣверсалѣ панскомъ волѣ рейментарской и своимъ симъ вмстемъ прекладаемъ листомъ,